Home > Preview > SP Le Grand-Bornand: Hromadné starty uzavřou biatlonový rok, budou u toho i Češi (preview)

SP Le Grand-Bornand: Hromadné starty uzavřou biatlonový rok, budou u toho i Češi (preview)

Světový pohár má v roce 2019 na programu poslední a zároveň v sezóně premiérovou disciplínu. První trimestr ukončí v Le Grand-Bornand hromadné starty pro 30 nejlepších mužů a žen. Výsledky také určí, kdo do nového roku vstoupí ve žlutém. Zatímco mezi muži je ztráta žlutého čísla Johannese Thingnese Bøho vysoce nepravděpodobná, Ingrid Tandrevoldovou o něj mohou připravit hned tři biatlonistky v čele s Dorotheou Wiererovou. Na startu uvidíme minimálně jednoho českého biatlonistu a dvě české ženy.

12:10 – hromadný start mužů

Rovná polovina závodníků na startu bude reprezentovat tři biatlonové velmoci – uvidíme pětici silných Norů, domácích Francouzů a v Le Grand-Bornand procitnuvších Němců. O poslední medaili roku 2019 budou usilovat i tři Rakušané a Rusové, dva Italové a také Bulhar, Ukrajinec, Slovinec, Švéd, Belgičan, Korejec a Čech.

Nor Johannes Dale (startovní číslo 12), Belgičan Florent Claude (15), Němec Philipp Horn (19) a Nikita Poršněv z Ruska (30) odstartují do elitního patnáctikilometrového závodu vůbec poprvé.

Foto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)

Předpokládaný favorit Nor Johannes Thingnes Bø v minulé sezóně vyhrál masák třikrát, v nejdůležitějším závodě se stal šampiónem Dominik Windisch (startovní číslo 17) s v Antholzi byl zlatý zatím na domácí půdě nejúspěšnější Quentin Fillon Maillet (3). Jediné možné zlato získal ve Francii v roce 2017 stále střelecky v nepohodě se nacházející Martin Fourcade (6). Vítězství druhého muže SP Tarjeiho Bøho je sedm let staré – v NMNM se stal v této disciplíně šampiónem a je v neobyčejné formě.

Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Jaroslav Svoboda)

Michal Krčmář odstartuje s dvacítkou, nejlépe skončil v masáku v Ruhpoldingu před třemi roky na pátém místě. Roli náhradníka plní Jakub Štvrtecký.

Startovní listina hromadného startu mužů

14:15 – hromadný start žen

V nezvyklé roli vyjede na trať prvního sezónního hromadného startu jedna ze čtyř Norek na startu Ingrid Tandrevoldová – se žlutým číslem. Vrátit se na výsluní ale bude chtít mistryně světa Dorothea Wiererová (2) a završit zlatý hattrick v Le Grand-Bornand Tirill Eckhofová (3). Domácí Justine Braisazová by zase ráda vzpomněla na své první vítězství a jediné možné zlato v masáku na domácí půdě.

Foto: Ingrid Tandrevoldová (Autor: Petr Slavík)

Ve trojici Němek bude na startu Franziska Preußová (11), další loňská vítězka elitního závodu, ve stíhačce sedmá. V loňských hromadných závodech se dařilo i Paulíně Fialkové, ve Francii dvakrát desáté.

Kariérní premiéru si v elitním závodě odbydou Norky Karoline Knottenová (16) a Thekla Brunová-Lieová (26), Ruska Larisa Kuklinová (19), Švédka Elvira Öbergová (24) a Ukrajinka Darja Blašková (27). Po pěti letech se teprve podruhé v bohaté kariéře na start postaví hromadného startu Aita Gasparinová ze Švýcarska (29), která ve Francii dosáhla na své maximum – 18. místo ve stíhačce.

Stejně jako před dvěma lety dostaly pozvánku do hromadného startu dvě Češky – devátá Markéta Davidová a i přes nulový bodový zápis ve středisku Eva Kristejn Puskarčíková s 23 na hrudi. Obě již v masáku medailově uspěly – Davidová byla stříbrná na konci ledna v Antholzi, její spolubydlící stála na bronzovém stupínku v Oberhofu 2017 spolu s vítěznou Gabrielou Koukalovou. Lucie Charvátová se na startovní listinu dostala z pozice první náhradnice.

Startovní listina hromadného startu žen

Foto: Markéta Davidová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *