Home > Závody > SP Oberhof: J. Bø poražen, premiérovou výhru slaví Loginov. Moravec útočil na Top 10

SP Oberhof: J. Bø poražen, premiérovou výhru slaví Loginov. Moravec útočil na Top 10

Alexandr Loginov

Po včerejším závodě žen se dnes poprvé v novém roce představili na trati muži. V německém Oberhofu se jel sprint na 10 kilometrů. A byl to první sprint sezony, ve kterém nedominoval suverén Johannes Thingnes Bø. Jeho přemožitelem se stal druhý muž celkového hodnocení Alexandr Loginov.  Bø se musel spokojit „jen“ se stříbrem.

Nor je konečně porazitelný i s chybou. Fourcade si polepšil v žebříčku

Vedoucí muž hodnocení Johannes Thingnes Bø si do Oberhofu přivezl opět skvělou formu, i přes jedno střelecké zaváhání si dojel pro medaili.  Před Vánoci mu ani jedna chyba nebránila v tom, aby zvítězil. Dnes ale bylo vše jinak. Ještě před ním totiž do cíle v suverénně nejlepším čase dojel Alexandr Loginov. Ruský reprezentant na střelnici nechyboval ani jednou a v celkovém běžeckém čase ztratil na Bøho necelé čtyři vteřiny. Po dvou stříbrech a dvou bronzech tak slaví nejen první vítězství v této sezoně, ale i první vítězství ve Světovém poháru. Do zítřejší stíhačky odstartuje s náskokem 26 vteřin.

Přestože podmínky v Oberhofu bývají mnohem horší, ze 105 závodníků jenom 7 zvládlo odstřílet bezchybně. Kromě Loginova to byl například Švéd Sebastian Samuelsson. Ten ke střelbě přidal solidní běh a v cíli se tak radoval ze třetího místa, které pro něj představuje i první medailovou pozici v sezoně. Za ním se k radosti domácích fanoušků seřadili dva němečtí závodníci, Benedikt Doll a Arnd Peiffer, oba se na střelnici mýlili jednou. Dollovi chyběly k bronzu 2 vteřiny, po včerejším debaklu německých žen (nejlépe Karolin Horchlerová 34.) jde ale o skvělý výsledek.

Po předvánočním trápení to vypadalo nadějně i pro Martina Fourcada. I s jednou chybou a nevýrazným výkonem na trati se držel na třetím místě za Loginovem a Bøem. Kromě Švéda a Němců se však před Francouze dostal ještě Julian Eberhard z Rakouska, a nakonec sedmého Fourcada nepustil ani na závěrečný ceremoniál. V celkovém pořadí se Francouz posunul na třetí místo.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Jaroslav Svoboda)

Palec nahoru:

Alexandr Loginov

Ruskému závodníkovi patří jednoznačně pochvala. Jako jediný našel konečně recept na dosud neporaženého Johannese Bøho. Obě střelecké položky odstřílel za 39 sekund, navíc bezchybně, Norovi dnes navíc dokázal vzdorovat i běžecky.

Felix Leitner

Životní maximum vylepšil dvaadvacetiletý Rakušan Felix Leitner. Ve Světovém poháru bylo jeho nejlepším výsledkem 17. místo z vytrvalostního závodu v Pokljuce. Dnes i díky bezchybné střelbě dojel 12., 6 vteřin za svým zkušenějším krajanem Ederem.

Palec dolů:

Simon Schempp

Tato dřívější německá jednička neprožívá vůbec dobrou sezonu. Zatímco dřív byl Schempp zvyklý bojovat o přední příčky, letos do elitní desítky pronikl jen dvakrát. A ani doma v Oberhofu tomu nebude jinak. Po třech trestných kolech skončil Schempp až na 70. místě a nebude startovat ani v zítřejším stíhacím závodu.

Simon SchemppFoto: Simon Schempp (Autor: Petr Zbranek)

Moravec zastřílel skvěle, v běhu ale nestačil. Štvrtecký střelecky propadl

Dalším z bezchybných střelců byl k české radosti Ondřej Moravec. Dokonce z toho málem byl nejlepší výsledek v sezoně, když vyjížděl ze druhé střelby pátý. Na mezičasech v posledním kole se postupně propadal, ztratil celkově 38 vteřin a v cíli byl 8. Průběžně jej předjížděli další závodníci, například bezchybně střílející Rakušané Simon Eder a Felix Leitner. Moravec nakonec vypadl z elitní desítky a skončil 13. Po 8. místě z Nového Města je to jeho druhý nejlepší výsledek v sezoně.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

Na body pak dosáhl ještě Michal Krčmář. Vinou dvou trestných kol a slabšího běhu mu dnes patřilo 35. místo. S body i zítřejším stíhacím závodem se museli rozloučit zbylí dva reprezentanti. Tomáš Krupčík dojel se dvěma chybami 62. Úplný střelecký výbuch pak nastal u benjamínka týmu Jakuba Štvrteckého. Ten z deseti terčů trefil pouze dva, v konečném pořadí za ním byli už pouze Japonec Tačizaki a Korejec Heo.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
13. Ondřej Moravec 0+0 59,0 41. +1:16,6 34.
35. Michal Krčmář 0+2 1:14,0 89. +11:6,4 33.
62. Tomáš Krupčík 1+1 1:14.0 89. +1:54,9 67.
103. Jakub Štvrtecký 4+4 1:30,0 105. +4:16,9 105.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Alexandr Loginov (Autor: Jiří Zaňát)

2 thoughts on “SP Oberhof: J. Bø poražen, premiérovou výhru slaví Loginov. Moravec útočil na Top 10

  1. Chudák Štvtecký. To bylo na ručník. Snad se brzo vzpamatuje.
    ŠPATNÉ je, že vyhrál (a že vůbvec smí závodit!) usvědčený dopingový hříšník.

    1. Jakub Štvrtecký jel v Oberhofu poprvé a tam je to vždy hodně divoké. Je to dobrá zkušenost pro budoucnost (ostatně dnes ve štafetě už to byl jiný člověk). S tím Loginovem souhlasím – navždycky se s ním potáhne ten divný pocit z dopingové aféry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *