Home > Závody > SP Oslo: Hrdina Václavík zajistil Česku pět kvót. Vyhráli Norové

SP Oslo: Hrdina Václavík zajistil Česku pět kvót. Vyhráli Norové

Adam Václavík

Čeští biatlonisté sváděli ve štafetě v Oslu těsnou bitvu s Ukrajinci o pátou kvótu pro příští sezónu a díky fenomenálnímu výkonu Adama Václavíka na posledním úseku ji vyhráli. Raduje se i Norsko, které si výhrou pojistilo zisk malého křišťálového glóbu.

Bezkonkurenční Norové

I osmé místo by dnes norským biatlonistům stačilo k tomu, aby získali malý křišťálový glóbus. Kvarteto Lars Birkeland, Henrik L’Abée-Lund, Tarjei Bø a Johannes Thingnes Bø ale potěšilo zaplněnou arénu na Holmenkollenu vítězstvím. Rozhodující náskok více než půl minuty udělal na třetím úseku Tarjei Bø, jeho mladší bratr pak neměl problém vedení udržet.

Skvělý finiš Juliana Eberharda zajistil druhou příčku Rakousku a třetí skončilo Rusko. Olympijští šampioni Švédové tentokrát zůstali těsně pod stupni vítězů. Zklamaní budou pátí Němci a šestí Francouzi.

Tarjei BøFoto: Tarjei Bø (Autor: Jiří Zaňát)

Hrdina na osm? Václavík

Čeští biatlonisté dnes měli jasný úkol: Porazit Ukrajince o dvě příčky.

Naše kvarteto mělo získávat hlavně na prvních dvou úsecích. Předpoklady ale přetrhala už úvodní ležka. Ondřej Moravec vypotřeboval všechny náhradní náboje a spadl skoro až na konec výsledkové listiny. Své zaváhání se snažil odčinit rychlým během a také povedenou stojkou, ale přesto bylo 14. místo se ztrátou 44 sekund zklamáním.

Na rovnou minutu vzrostla ztráta po tom, co Michal Krčmář na ležce jednou dobíjel. S jedním dobíjením zvládl olympijský medailista i stojku, což nebyla špatná bilance. Na předávku dorazil jako 11. s mankem minuty a 15 sekund. Ukrajinci byli o pět sekund za námi.

Jaroslav Soukup začal svůj poslední závod v kariéře výborně, na ležce nechyboval. Na stojce to také vypadalo slušně, trefil čtyři z pěti terčů. Na ten poslední ale vypotřeboval všechny náhradní náboje a kvůli tomu předával až jako 14. se ztrátou dvou a půl minut na první místo a 50 sekund na Ukrajinu.

Statečně se do závěrečného úseku pustil Adam Václavík. Na úvodní ležce dal rychlých pět z pěti a velmi dobře se pohyboval i po trati. Výborně ustál i svou druhou střeleckou zastávku, v rychlém tempu zvládl jedno dobíjení.

A pak se začaly dít neuvěřitelné věci. Václavík v závěrečném kole umazal 42sekundový náskok Itálie a především 26sekundovou výhodu Ukrajiny. Na cílové pásce o tři desetiny zdolal v bitvě o desáté místo juniora Danieleho Cappellariho, Vladimir Sjemakov dojel až dvanáctý.

Čeští muži tak o pouhých osm bodů v poháru národů porazili Ukrajince, kteří rovněž do Ťumeně nepojedou. Pět startovních míst pro příští sezónu bylo zachráněno.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
14. Ondřej Moravec 0+3 1:25,8 22. +10,1 6.
11. Michal Krčmář 0+2 1:10,3 15. +39,0 9.
14. Jaroslav Soukup 0+3 1:24,4 16. +57,1 15.
5. Adam Václavík 0+1 57,5 5. +32,1 7.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Adam Václavík (Autor: Jiří Zaňát)

7 thoughts on “SP Oslo: Hrdina Václavík zajistil Česku pět kvót. Vyhráli Norové

 1. Adam předvedl parádní výkon, snad si to všechno srovná v hlavě a bude sebevědomější a v příští sezoně bude podávat stabilní výsledky

 2. V té naší mizérii musím také ocenit Adama Václavíka. Po zpackaném sprintu to byl od trenérů risk dát ho na pozici finišmana, ale zvládl to jako zkušený pardál. Smekám a snad se to u něj stane v příští sezóně standardem.

 3. V úvodu se Martymu omlouvám, když jsem psal svůj postřeh po sprintu, neboť jsem nebyl obeznámen se situací, že Ukrajina též do Ruských dálav nejede. No a teď je to jasné, že máme alespoň to desáté místo a tudíž pětici maníků na starty v sezóně příští. I když letos, buďme kritičtí, se nám ty štafety moc nevedly a tam právě ty body pro celkové umístění jednotlivých zemí naskakují. Joe bude muset Adamovi koupit pivko, neboť nám to umístění vyjel na poslední chvíli. Inu, věřit se má až do konce.
  Na druhou stranu, holky měly možnost jezditi v šesti, ale myslím, že to ani jednou nevyužily, což je glosa pro trenéry . . .
  Takže přátelé biatlonových emocí, mějte se fajnovo a v příštím ročníku ať nás opět hřejí výkony slušivé.
  Zdraví Vás Danny

 4. Hrdina Václavík… Hm. Pokud se s ním potkám, klidně mu pivko koupím. Je to úplně poprvé, kdy “prodal” své možnosti. Kéž to není naposledy (“osudy” Charvátové a Horké varují). Tento výkon byl parádní a snad ho to nabudí do příští sezóny; bylo by to třeba, protože mužská reprezentace stárne a ani on už není žádný zajíc.(24 je akorát, aby začal mít výsledky). – Potvrdilo se, co jsem psal, že “je to o hlavě”. Blahopřeji k úspěchu. A děkuji Jar. Soukupovi, že tlak ustál a dobře se s kariérou rozloučil. Budou-li muži dál v 5, uvidíme po Ťumeni; snad tam Ukrajinci nepojedou. Ale p. Hamza a spol. by si měli uvědomit, že takto se boj proti dopingu nevyhrává!! Poškodit vlastní tým, abych ukojil své ego, je trestuhodné.

  1. Já bych teda neřekl, že o bojkotu rozhodovalo jen vedení svazu potažmo Hamza. Pochybuju, že by udělali takové rozhodnutí, aniž by vzali v potaz názor závodníků a trenérů. Takže si myslím, že o nějakým poškozováním týmu nemůže být řeč. 🙂

  2. Já bych to neviděl jen jako bojkot kvůli dopingu. Oni Rusáci stále nemají certifikovanou antidopingovou kancelář a v rámci prapodivných čachrů mohou poškodit kohokoli, jak si zamanou. Třeba je to paranoia, ale těm už nebudu věřit stejně nikdy nic. Ale zas tak protiruskej nejsem. Třeba Šipulinovi fandím, i když běžecky má překvapivé výkyvy.
   A prosím neodsuzujte ještě tu Lucku. Pořád chci věřit, že ty střelby bude zvládat.

 5. Já ji neodsuzuji. Opakuji, “je to o hlavě”. Musí se s tím srovnat sama. Určitě ji straší několikeré selhání ve štafetách; to si možná dost vyčítá a sráží ji to ještě víc. Je fakt, že ty štafety neběží nikdo jen sám za sebe a to víc pak neúspěch člověka bolí. Ale je v optimálním věku (25) – tak snad se vzpamatuje a třeba ještě překoná své vynikající 5. místo (a přestane “kazit” štafety:-) ). Přál bych jí to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *