Home > Závody > SP Oslo: Kuzminová bere zlato i malý globus za sprint. Češky kromě 23. Vítkové bez bodů

SP Oslo: Kuzminová bere zlato i malý globus za sprint. Češky kromě 23. Vítkové bez bodů

Anastasia Kuzminová

Biatlonistky už mají za sebou poslední sprint Světového poháru 2018/19. Nejlépe se s touto disciplínou v norském Oslu rozloučila Anastasia Kuzminová. Kromě suverénního vítězství se stala i držitelkou malého křišťálového glóbu. Pro druhé místo si dojela Franziska Preußová, slovenský den pak třetím místem završila Paulína Fialková. Jedinou Češkou, která dnes dosáhla na body, byla 23. Veronika Vítková.

Velký slovenský den

Anastasia Kuzminová potvrdila, že titul mistryně světa je ve správných rukách. Slovenka, která se v Oslu loučí minimálně s individuálními závody, měla druhý běžecký čas. Ten jí pomohl k vítězství i přes jeden nesestřelený terč na položce vleže. Kuzminové tratě v Oslu sedí, dnes se jedná o její pátou výhru v tomto areálu.

S vysokým startovním číslem 90 promluvila do konečného pořadí Franziska Preußová. Tato Němka zastřílela první sprint v sezoně bez jediného zaváhání, za Kuzminovou přesto zaostala o více než dvacet vteřin. Po nepříliš povedených závodech v Östersundu ale může být spokojená. Stejně jako Paulína Fialková. Narozdíl od pokaženého sprintu v Östersundu (4 chyby, 48. místo) si Slovenka dnes pohlídala střelbu a přerušila sérii bezmedailových zastávek, která trvala už od Ruhpoldingu.

Pódium sprintu ženFoto: Pódium sprintu žen (Autor: Petr Slavík)

O první medaili v sezoně nakonec přišla čtvrtá Célia Aymonierová. Přesto jde pro tuto Francouzku letos o druhé umístění v elitní desítce a teprve první závod, ve kterém na střelnici nechybovala. Dvakrát chybující Denise Herrmannová se díky nejrychlejšímu běhu probojovala na páté místo. Malé pódium pak uzavírá s jednou chybou Marte Olsbuová Røiselandová.

Kuzminová má glóbus jistý, Wiererová na dosah

Anastasia Kuzminová vedla disciplínu i před závodem, díky dnešnímu vítězství tak náskok navýšila a stejně jako loni si odveze malý křišťálový glóbus za sprint. Jejími nejbližšími soupeřkami byly Italky, těm se dnešní sprint tolik nevydařil. Dorothea Wiererová po brilantní ležce pokazila stojku a musela na trestné kolo, v cíli z toho bylo 11. místo.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

Právě Wiererová je ale tou z italského dua, která už sahá po velkém křišťálovém glóbu. Lisa Vittozziová dnes totiž na střelnici doslova propadla, na trestné kolo musela hned pětkrát a výsledkem bylo nebodované 68. místo. V současné chvíli má Wiererová k dobru 30 bodů, ale do hry vstoupí ještě odečty dvou nejhorších výsledků.

Vittozziová bude na konci sezóny odečítat dvakrát nulu, a tak bude mít před posledním závodem na svém kontě 852 bodů. Wiererová by teď po odečtech měla 846 bodů, ale tento součet může ještě výrazně rozšířit ve stíhačce.

Zatímco velký křišťálový glóbus ještě v dosažení Vittozziové teoreticky je, tak o ten malý za stíhačku téměř jistě přišla. V čele disciplíny má náskok pouhých tří bodů na Wiererovou, ale jako 68. ze sprintu bude v sobotu na startu stíhačky chybět.

Dorothea Wiererová a Lisa VittozziováFoto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Do stíhačky postupují tři Češky

Veronice Vítkové se v Oslu pravidelně daří a nejinak tomu bylo dnes. Po nule na úvodní ležce držela osmé místo a útočila na nejlepší výsledek v sezóně. Jenže vestoje jí jedna rána ulétla a následoval propad na 23. místo.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Další české biatlonistky už body nepřidaly. Markéta Davidová opět velmi pomalu střílela, navíc udělala jednu chybu vleže a dvě vestoje. Ani rychlý běh jí body nezaručil, skončila 42.

O velké smůle mohla hovořit Eva Puskarčíková. V prvním kole upadla a následně si musela před ležkou vyčistit dioptr, čímž mohla ztratit zhruba 50 sekund. Se dvěma nulami se mohla pohybovat na úrovni Vítkové, bohužel však obsadila až 51. místo.

Pro 81. Jessicu Jislovou a 102. Lucii Charvátovou sezóna dnešním nepovedeným sprintem skončila.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
23. Veronika Vítková 0+1 59.3 47. +1:06.3 24.
42. Markéta Davidová 1+2 1:10.4 94. +41.3 9.
51. Eva Puskarčíková 0+0 1:20.2 103. +1:53.5 81.
81. Jessica Jislová 1+1 1:03.5 69. +1:58.0 85.
102. Lucie Charvátová 3+3 59.5 52. +1:43.8 73.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

One thought on “SP Oslo: Kuzminová bere zlato i malý globus za sprint. Češky kromě 23. Vítkové bez bodů

  1. Bohužel,realita je jaká je.Moc jsme se namlsali když závodila Koukalová,ale dnešní obraz je,že naše hvězdy stárnou a vyhořely.Davidová je mladá,ale tu vyloženě utahali,protože ji cpali do každého závodu,možná stačilo podřídit taktiku a nechat jí běhat jen závody které by bravurně zvládla.Puskarčíková a Krčmář zklamali a už nepodávali výkony z loňského roku.Nechápu proč se tem drží Charvátová,ta na biatlon absolutně nemá a místo ní tam měli dát mladé juniora,aby se otrkávali!!Prostě na lepší umístění není více adeptů a musíme se s tím smířit a fandit těm co ma to mají!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *