Home > Závody > SP Östersund: Norsko potřetí v řadě ovládlo smíšenou štafetu. Češi až 13.

SP Östersund: Norsko potřetí v řadě ovládlo smíšenou štafetu. Češi až 13.

Emil Hegle Svendsen

Úvodní smíšené štafety v Östersundu sedí norským biatlonistům, kteří zvítězili už potřetí v řadě. Naopak Češi i vinou trestného kola Veroniky Vítkové skončili až třináctí.

Po prvním úseku v čele domácí

Existuje i příjemnější start do závodu než dvě dobíjení. To potkalo Evu Puskarčíkovou na úvodní položce. Po celé druhé kolo tak musela mazat více než 20sekundové manko. Na stojce si naštěstí pomohla svižnou nulou a dostala se na dohled druhé příčce.

Tu první si s přehledem zajistila Italka Lisa Vittozziová potom, co podruhé zastřílela čistě. Běžecky ale nebyla tak silná jako Hanna Öbergová a Naděžda Skardinová, které ji na předávce těsně překonaly. Po čtvrtině závodu tak mohli jásat domácí fanoušci.

Důvod k úsměvu ale měli i ti čeští. Puskarčíková do toho v posledním kole šlápla a předávala Veronice Vítkové ze šestého místa s minimální ztrátou na čelo. Vstup do sezóny Evě vyšel.

Eva PuskarčíkováFoto: Eva Puskarčíková (Autor: Jiří Zaňát)

Vítková na trestném kole

Druhý úsek byl soubojem těžkých vah. Domračevová, Mäkäräinenová, Wiererová, Kuzminová, Eckhoffová, Vítková… Dobíjení na první střelbě trochu zdrželo Finku a Bělorusku, ale to bylo nic proti ztrátě, kterou nabrala česká reprezentantka.

Vítkové vyšly jen tři rány z prvních pěti a následně jí zůstal jeden nesestřelený terč i po použití tří náhradních nábojů. Na stojce málem zažila déjà vu, když se zachraňovala až na osmou ránu. Špatná střelba znamenala po polovině závodu 15. místo a ztrátu minuty a 34 sekund.

Na čele byly štafety, které mají silné ženy a o poznání slabší muže. Kaisa Mäkäräinenová v posledním kole předběhla skvěle střílející Anastasii Kuzminovou. Dobrou práci odvedly i Maren Hammerschmidtová či Tiril Eckhoffová.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Zbranek)

Skvělé výkony Windische a Hasilly

Hned zkraje třetího úseku převzal vedení Johannes Thingnes Bø. Jenže na ležce musel dvakrát dobíjet, a tak se první místo vrátilo k finskému mladíkovi Teru Seppälämu. Před Nora šli i Dominik Windisch a Tomáš Hasilla

Po třetí stojce smíšené štafety byl pěkný provoz na trestném kole. Zamířili na něj Béatrix, Nelin nebo také Seppälä. A jen tak tak že nepříjemná odbočka nepotkala i Bøho. Skvěle naopak střílel Windisch, který dostal Itálii po třetím úseku do čela. Norsko ztrácelo přes 23 sekund, stejně jako Slovensko. Hasilla si vedl znamenitě.

Ondřej Moravec už mohl svůj úsek pojmout spíš tréninkově. Na obou střelbách jednou dobíjel a na stadion se potřetí vrátil na 14. místě se ztrátou dvou minut a 51 sekund.

Tomáš HasillaFoto: Tomáš Hasilla (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Zlatý hattrick pro Norsko

Jak je biatlon ošemetný, ukázala střelba vleže na závěrečném úseku. Jasně vedoucí Lukas Hofer musel na trestné kolo a rázem byl čtvrtý se ztrátou půl minuty na Emila Hegleho Svendsena. Skupinku s Italem utvořili Slovák Matej Kazár a Němec Arnd Peiffer.

Svendsen měl na závěrečné střelbě potřebný klid, ale stejně spotřeboval všech osm nábojů. Jeho velký náskok se tak rozplynul, Kazár za ním zaostával už jen o pět vteřin, za zády navíc vezl Hofera a Peiffera.

Chvílemi to vypadalo, že právě Ital Lukas Hofer ještě zaútočí na vítězství, ale Emil Hegle Svendsen v závěrečných metrech přidal a první místo si pohlídal. Norsko tak v Östersundu vyhrálo potřetí v řadě, předtím bylo třikrát druhé.

Za druhou Itálií dovezl německou štafetu Arnd Peiffer. Excelentní výkon 34letého Mateje Kazára byl odměněn čtvrtým místem. Spokojené bylo i páté Švédsko. V souboji o šestou příčku porazil Rus Anton Šipulin Francouze Simona Desthieuxe. Obě velmoci zůstaly v úvodní den Světového poháru bez medaile.

Podobně jako Česká republika. Každopádně bylo potěšitelné, že Michal Krčmář na závěrečném úseku nepotřeboval ani jeden náhradní náboj a dorazil do cíle jako třináctý. Češi tak v Östersundu zajeli nejhorší závod v historii. Dosud jím bylo 12. místo z roku 2007.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
6. Eva Puskarčíková 0+2 1:07,8 11. +23,6 9.
18. Veronika Vítková 1+6 1:43,7 22. +49,6 9.
14. Ondřej Moravec 0+2 1:14,3 14. +1:12,1 18.
7. Michal Krčmář 0+0 1:03,3 5. +45,4 10.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Jiří Zaňát)


Výsledkový servis


Hlavní foto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Petr Zbranek)

One thought on “SP Östersund: Norsko potřetí v řadě ovládlo smíšenou štafetu. Češi až 13.

  1. Já jsem spokojený. Vzpomínám si, že loni na úvod byla italská štafeta třetí a dnes byli druzí i potom, co Lukas Hofer dal kolo navíc. Když jsem viděl tu jeho položku, říkal jsem si, že je to ztracené, ale Lukas se ukázal jako velký bojovník a i po tom všem útočil na vítězství. Po běžecké stránce byl výborný, stejně jako Dominik. Ukázalo se, že tato italská štafeta je velmi silná, jak ve střelbě, tak v běhu a může klidně pomýšlet na vítězství. Jen mě mrzí ten pád Bormoliniho těsně před cílem, měli zaděláno na bronz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *