Home > Závody > SP Ruhpolding: Další štafetová medaile se nekoná, Češky dojely 9. Vítězí Francouzky

SP Ruhpolding: Další štafetová medaile se nekoná, Češky dojely 9. Vítězí Francouzky

Anaïs Chevalierová

Po fantastickém bronzu z Oberhofu patřily Češky k favoritkám i v dnešním štafetovém závodě. V Ruhpoldingu ale medailový výsledek nepřišel. České kvarteto v pozměněném složení Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková dojelo na 9. místě. Z vítězství v tomto středisku se po 25 letech raduje štafeta Francie. Druhé místo obsadily Norky. Domácí závodnice, které obhajovaly loňské vítězství, berou bronz.

Francouzky vedly po celou dobu závodu, Němky protáhly úspěšnou sérii

Francie nasadila do dnešního závodu své nejlepší závodnice a ty si od začátku vedly skvěle. Na prvním úseku dostala příležitost Julia Simonová, která nepotřebovala ani jeden náboj navíc a předávala Anaïs Bescondové jako první. To se už do konce závodu neměnilo. Francouzské vedení udržela na třetím úseku i přes dvě dobíjení Justine Braisazová, do vítězného cíle dovezla štafetu pátá žena celkového hodnocení Anaïs Chevalierová. Francouzky slaví štafetové vítězství v Ruhpoldingu po dlouhých 25 letech.

Justine Braisazová a Anaïs ChevalierováFoto: Justine Braisazová a Anaïs Chevalierová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Za stříbrné Norsko rozjela první úsek Synnøve Solemdalová. Nepotřebovala žádný náboj a předávala třetí. Menší propad přišel na druhém úseku vinou třech dobíjení Ingrid Tandrevoldové. Do boje o medaile vrátila štafetu Tiril Eckhoffová. Díky jedinému dobíjení a nejrychlejšímu běhu celého úseku předávala na druhém místě. Finišovala Marte Olsbuová Roeiselandová, která zvládla závěrečnou střelbu lépe než Denise Herrmannová. Němky, které doma útočily na třetí výhru v řadě, se tak musely spokojit s bronzem. Kvarteto ve složení Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová, Franziska Preußová a zmiňovaná Denise Herrmannová přesto může být spokojeno. Protáhlo sérii úspěšných německých štafet, které v Ruhpoldingu od začátku 90. let skončily vždy nejhůře páté, téměř vždy s medailí.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Rusky, které závod opanovaly minulý týden, dnes pozměnily složení štafety. Z vítězného kvarteta zůstala na posledním úseku jen Jekatěrina Jurlovová-Perchtová. Ta dovezla štafetu do cíle na 5. místě. Před ní se na čtvrté místo díky přesnější střelbě dostala finišující Švédka Hanna Öbergová.

Na lepší výsledek po prvních dvou úsecích pomýšlely 2 štafety – Slovensko a Itálie. Slovenka Paulína Fialková předávala po druhém úseku na druhém místě. Terézia Poliaková musela ale na jedno trestné kolo a předávala 16., Anastasia Kuzminová pak dokázala štafetu vytáhnout na konečné 6. místo. U Itálie se opakoval podobný scénář jako minulý týden. Místo Dorothey Wiererové tentokrát odpočívala Lisa Vittozziová. Wiererová rozjela štafetu výborně a předávala druhá, téměř současně s vedoucí Francouzkou Simonovou. Medailovou pozici pak držela i Federica Sanfilippová. Svůj úsek ale opět nezvládla Nicole Gontierová. Nejdříve upadla při předávce, pak se opět nevyvarovala trestných kol, tentokrát dvou. Italky nakonec dojely 11.

Francouzky vedou pořadí disciplíny i pořadí Poháru národů žen. Druhé jsou Rusky, třetí Němky.

Češky začaly skvěle, propad ale přišel hned na druhém úseku

Eva Puskarčíková zahájila závod výborně. Na svém úseku potřebovala jen jeden náhradní náboj a předávala na čtvrtém místě. Do druhého úseku trenéři místo Lucie Charvátové nasadili Jessicu Jislovou. Ta sice potřebovala jen 2 náhradní náboje, na střelbě ale strávila mnoho času a běžecky na jiné závodnice také nestačila (až 21. běžecký čas), předávala 14. Markéta Davidová na první střelbě dobíjela třikrát a štafetě pohoršila na 18. místo. Na stojce už náboj navíc nepotřebovala, druhým nejrychlejším během štafetu vytáhla na 9. místo. Veronika Vítková pak na svém úseku štafetě nepolepšila ani nepohoršila. S jedním dobíjením dojela 9.

Eva PuskarčíkováFoto: Eva Puskarčíková (Autor: Jaroslav Svoboda)

V pořadí disciplíny patří Češkám sedmé místo, na šestou Itálii ztrácí 4 body. V pořadí Poháru národu žen jsou Češky 9.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
4. Eva Puskarčíková 0+1 57,0 5. +10,9 7.
19. Jessica Jislová 0+2 1:29,0 15. +1:19,8 21.
10. Markéta Davidová 0+3 1:43,0 19. +18,8 2.
8. Veronika Vítková 0+1 1:02,0 7. +43,3 10.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Anaïs Chevalierová (Autor: Jaroslav Svoboda)

3 thoughts on “SP Ruhpolding: Další štafetová medaile se nekoná, Češky dojely 9. Vítězí Francouzky

  1. Tak dlouho se něco vylepšuje, až se to úplně zkazí. A abych nevypadal jako planý kverulant, ocituji sám sebe; toto jsem do Biatlonmagazinu (k článku Zvítězí ve štafetě žen domácí…?) napsal dnes ve 14 h.:
    Trenéři kolektivních sportů tvrdí, že sestava vítězného týmu se nemění. Jislová při stejné střelbě zaběhla na 7,5 km o 56 vteřin pomaleji než Charvátová; to odpovídá na 6 km cca 45 vteřinám – a i kdyby zastřílela úplně čistě a bez dobíjení, výsledný čas by byl cca stejný jako u Charvátové při 0+0 a 1+3. Jenže ve sprintu měly obě 3 chyby (1+2)…! Tak nevím, co zatím vězí. Míru správnosti toho rozhodnutí ukáže až sám závod. Uvidíme. Nezbývá nám než držet palce.
    Ukázalo se, že držení palců nepomohlo a že moje obavy byly oprávněné. Ano, KDYBY Jislová zastřílela čistě a ušetřila těch min. 16 s., pak naše štafeta byla 6. (3 scházející vteřiny by jistě dokázala nahnat Vítková, která v posledním půlkilometru resignovala). Tvrdím, že Jislová měla ještě odpočívat a že s Charvátovou by česká štafeta skončila 5. To prostě trenéři prokaučovali. Tady se zbytečně!! ztratilo až 80 bodů do Poháru národů. Škoda; snad se na konci sezony zas nebudou nahánět body potřebné k udržení kvót.
    Vím, že KDYBY neplatí; stalo se…, ale mrzí to.

    1. Nemám to tak podrobně propočítané, ale můj amatérský úsudek je podobný. Jessica po nemoci nemá natrénováno. V loňských štafetách bylo vidět, že se umí “zmáčknout” a vydat ze sebe víc, než v individuálech, ale dnes na to prostě neměla a měla jet Charvátová. A to, že si trenéři chtěli vyzkoušet jinou sestavu před mistrovství světa, jak říkal pan Holubec v televizi, je sice hezké, ale upřímně : Jaké šance budeme mít na mistrovství světa, kam všichni nasadí vše kvalitní, co mají? Místo okolo desítky? Co se třeba raději soustředit na světový pohár a neexperimentovat.

  2. … jo a ještě pochvaval Slovenkám za bojovnost. Jedno trestné kolo a sedm dobíjení a v cíli šesté místo. To je prostě mazec!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *