Home > Rozhovory > Tandrevoldová o žlutém trikotu: Neuvěřím, dokud ho zítra neuvidím

Tandrevoldová o žlutém trikotu: Neuvěřím, dokud ho zítra neuvidím

Sobota ve francouzském Le Grand-Bornard patřila stíhačkám. V závodě mužů i žen na stupních vítězů převládaly norské barvy. Zlato brali Johannes Thingnes Bø a Tiril Eckhoffová.

Bø versus Fillon Maillet

Další první místo si připsal Johannes Thingnes Bø. ,,Ve stíhačce je jedno kolo dlouhé pouze 2,5 km, takže je obtížnější se na lyžích pořádně předvést. Potřebuji zlepšit střelbu, nebyl jsem dnes dostatečně koncentrovaný a sebevědomý,“ hodnotil závod aktuálně první muž celkového pořadí. Francie nepatří k tradičním každoročním zastávkám Světového poháru. Podle závodníka je však biatlon tady stejný, jako na ostatních zastávkách. ,,Ve výsledku jsou všechny tratě stejně dlouhé a stoupání je také všude přibližně podobné. Závodník se však musí více soustředit, kvůli atmosféře okolo tratí a na střelnici,“ dodal.

Boj o výhru probíhal dnes mezi ním a Quentinem Fillon Mailletem. ,,S Quentinem to byl těžký souboj. Ve čtvrtém běžeckém kole jsme spolupracovali a snažili se udržet odstup od ostatních. Na trati jsme byli rychlí, a navíc jsme stříleli čistě. Já jsem ale měl skvělý den na trati a v posledním kole možná i trochu víc síly než Quentin,“ komentoval Nor průběh posledních dvou běžeckých kol.

Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Jaroslav Svoboda)

Jelikož pravděpodobně vynechá všechny tři lednové pořady Světového poháru, rozpovídal se i o tom, který ze závodníků by mu mohl žlutý trikot vzít. ,,Číslo jedna je Tarjei, který je aktuálně druhý, takže bude lídr, až budu pryč. Poté myslím, že forma Quentina se zlepšuje. Sestřelil tady všech třicet terčů, a to je působivé. Je tu hodně závodníků, ale Tarjei je můj oblíbenec,“ uzavřel.

Zásluhou čisté střelby bral stříbro Quentin Fillon Maillet. ,,Ve čtvrtém kole jsme jeli společně, ale Johannes byl velmi rychlý. Věděl jsem, že pokud na střelnici nechybuje, bude komplikované vyhrát,“ s úsměvem líčil Francouz. ,,Pokaždé je obtížné střílet čistě a je to komplikované i s fanoušky, kteří povzbuzují na střelnici a také okolo tratě. Před závodem jsem se nestresoval, mám tu atmosféru rád,“ sdělil své pocity o závodech na domácí půdě.

Cílová rovinka rozhodla

Třetí místo si svým výkonem v posledním běžeckém kole vysloužil Vetle Christiansen. ,,Byl to skvělý závod ve všech směrech. Zigy (poz. red. trenér Siegfried Mazet) nám včera řekl, že bychom se jako první měli soustředit na ležky a že závod začíná až u položek ve stoje. Na první stojce jsem jednou ránou minul, ale chybovali i ostatní. Navíc je i poslední položka extrémně důležitá,“ líčil Nor. ,,Vím, že bychom se neměli zabývat tím, jak jsou na tom ostatní, ale viděl jsem, že Tarjei také jednou minul a slyšel, že i Doll chyboval. Pomyslel jsem si, že tohle může být moje šance. Viděl jsem, že po poslední střelbě byl Tarjei přede mnou o pět nebo šest vteřin. I když to zní divně, nesnažil jsem se ho dohnat, ale vím, že finiše bývají hodně rychlé. Byl to šílený poslední kilometr,“ řekl o průběhu závodu. ,,Tarjei mě porazil myslím před pěti lety v Östersundu ve sprintu a od té doby se mi vysmíval, takže jsem musel být dneska lepší,“ dodával s širokým úsměvem.

Foto: Tarjei Bø a Vetle Christiansen (Autor: Jaroslav Svoboda)

Start sezóny tohoto sedmadvacetiletému biatlonisty nešel podle plánu. ,,V létě jsem podstoupil operaci a když se v Norsku, týden před závody v Östersundu, zahajovala sezóna, byl jsem nemocný. Myslím, že jsem na začátek sezóny nebyl připravený. Tréninky se od závodů liší, především na střelnici. Potřeboval jsem pár závodů k tomu, abych se dostal zpět do hry. V Hochfilzenu jsem ale cítil, že má forma přichází a jediné, co jsem potřeboval, byla dobrá střelba. Tento týden jsme o tom mluvili se Zigym a všechno šlo skvěle. Jsem šťastný já i on,“ uzavřel.

Kamarádky spolu na bedně

Poté co Tiril Eckhoffová ve stíhačce žen protnula cíl na prvním místě, zvedla palec nahoru a děkovala svému trenérovi. ,,Na tomhle jsme spolu tvrdě pracovali,“ sdělila. ,,Dnes to bylo těžké, protože jsem nebyla ve své nejlepší formě. Musela jsem na trestné kolo a biatlonistky za mnou jely velmi rychle. Byla jsem šťastná, že jsem měla zase velmi dobře připravené lyže. Jsem ráda, že se mi podařilo zůstat na čele,“ komentovala. Individuální závod vyhrála už potřetí v řadě. ,,Potřebuju jenom jíst, spát a opakovat to. Snažím se dělat to nejlepší, co můžu. Snad se mi to podaří i zítra,“ vyjádřil své myšlenky před zítřejším závodem s hromadným startem. ,,Je skvělé vyhrát sám, ale vyhrávat spolu je mnohem lepší,“ okomentovala situaci, kdy jako druhá dojela její týmová kolegyně. 

Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Jaroslav Svoboda)

,,Trénujeme spolu každý den a je skvělé vidět, že to, co dělám, je dost na to, abychom byly na špičce Světového poháru,“ navázala Ingrid Tandrevoldová, druhá žena dnešního závodu. ,,Poslouchala jsem špatnou muziku a snažila se připravit na to, abych v prvním kole dohnala Denise a udržela se jí, protože je velmi rychlá. Pak už jsem žádný plán neměla, jenom se soustředit na střelnici,“ řekla o své přípravě před závodem. ,,S Tiril se neustále smějeme. Občas jsem unavená z toho neustálého přemýšlení nad biatlonem, takže se snažím být co nejvíce normální od pondělí do středy a poté už přichází biatlon,“ komentuje náročnost sezóny. Sdělila své pocity také ohledně zisku zlatého dresu pro vedoucí závodnici Světového poháru. ,,Nebudu tomu věřit, dokud dres zítra neuvidím,“ uzavřela. 

Poprvé na stupních vítězů

Třetí dojela Lena Häckiová, pro níž se jednalo o první individuální pódium v kariéře. ,,Dnes to bylo o střelbě. Střílela jsem rychle, čistě a minula pouze dvakrát. To byl klíč k úspěchu. Na trati jsem se navíc vždy držela nějaké dobré skupinky,“ hodnotila průběh závodu. ,,S trenérkou jsme v létě tvrdě pracovaly na mé střelbě a cítila jsem, že se zlepšuju. Je hezké vidět, že se trénink vyplatil. V létě se nám dařilo i v přípravě na lyžích, nebyla jsem zraněná ani nemocná. Měla jsem stabilní léto, a to mi dovolilo začít sezónu v dobré formě,“ dodala Švýcarka.

Foto: Häckiová, Wiererová a Herrmannová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Zdroj: IBU
Hlavní foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *