Poslední měření sil před světovým šampionátem proběhlo ve sloviské Pokljuce. V očekávaném souboji Fourcade – Bø zvítězil norský navrátilec, Světovému poháru ale nadále vládne Francouz. Vládkyní Pokljuky se však stala Hana Öbergová.
Nejočekávanější souboj: Johannes Bø vs. Martin Fourcade
Souboj dvou titánů byl v Pokljuce neobyčejně vyrovnaný. Johannes Thingnes Bø vyhrál před Martinem Fourcadem vytrvalostní závod. Zlato ztratil Francouz kvůli pomalejší střelbě i pádu po odjezdu ze stavu. V hromadném startu se sice oba sklonili před uměním druhého muže SP Quentina Fillona Mailleta, ale i tady Nor porazil vedoucího muže poháru – o půl sekundy. V Pokljuce na Francouze získal 14 bodů, na mistrovství světa přijedou s rozdílem 119 bodů.
Nejemotivnější pódium: Vytrvalostní závod mužů
Jeden se stal otcem a vítězstvím v nejdelším závodě narození syna oslavil. Druhý otce ztratil a první medaili ze Světového poháru mu věnoval. Johannes Thingnes Bø a Fabien Claude.
Největší hvězda: Hanna Öbergová
V obou individuálních závodech mířila jednou mimo terč Hanna Öbergová. Ve vytrvalostním jí to stačilo na stříbro, hromadný start již ovládla. Dvě individuální medaile odváží vedle Johannese Bøho (zlato a bronz) i dvakrát bronzová Francouzka Anaïs Bescondová.
Nejpovedenější střelba kariéry: Denise Herrmannová
První sezónní vítězství německé biatlonistky, první pódium ve vytrvalostní závodě a úplně první čistá střelba na mezinárodní scéně se spojily do jednoho jména. Denise Herrmannová, čtvrtá žena světového poháru. Ostatně, Němci jako celek před šampionátem ukázali vzrůstající formu.
Nejsladší brambory: Philipp Nawrath a Lia Vittozziová
Teprve před týdnem naskočil z IBU Cupu do Světového poháru Němec Philipp Nawrath. Na své kariérní umístění dosáhl čtvrtým místem ve vytrvalostním závodě, ve kterém poprvé vybílil všech 20 terčů. Totéž se povedlo poprvé v sezóně Lise Vittozziové. Italka tak premiérově prožila květinový ceremoniál. A čistá střelba se jí podařila i v masáku, kde už přebírala stříbrnou medaili.
Nejlepší tým: Francie
Sobotní smíšený štafetový den patřil reprezentantům Francie. Muži díky tomu předběhli Nory a vedou hodnocení národů, Francouzky jsou druhé. Jejich vlaječka nechyběla na žádném pódiu v Pokljuce.
Největší překvapení: Estonsko
Pár Rene Zahkna, který nemá v sezóně ani bod, a Regina Ojaová se 14 body ze sprintu v Le Grand-Bornand, nestačil ve smíšených dvojicích jen na Francii. Nejlépe střílející Estonci dosáhli na první estonskou medaili od sezóny 2009/10 a třetí v historii. U té první (bronz v týmech) byl před 28 lety Hillar Zahkna, otec Reneho.
Nejsmolnější poslední střelba: Dorothea Wiererová
Příležitost obléct se na domácí šampionát znovu do žlutého měla v masáku Dorothea Wiererová, protože na startu chyběla nemocná Tiril Eckhoffová. Stačila „maličkost“ – dojet na pódium. Ještě před poslední střelbou to na převlékání vypadalo, po ní již nikoliv. Wiererová, která startovala s pochroumanými zády, musela na dvě trestná kola, skončila devátá a na Norku ztrácí 15 bodů.
Nejlepší český výsledek: Smíšená štafeta
První tři závody českému týmu výsledkově nevyšly, průlom přinesla až smíšená štafeta. Během ní sice přišlo zdržení v podobě trestného kola Michala Krčmáře, naopak Markéta Davidová na svém úseku dominovala a nasměrovala český tým k šestému míst. Lepšího výsledku dosáhli Češi naposledy před čtyřmi lety.
Davidová poté zůstala na pozitivní vlně a v hromadném startu dojela poprvé v tomto roce v elitní desítce, přesněji řečeno ji uzavírala. Krčmář si zase trochu spravil chuť 15. příčkou.
Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)