Home > Téma > Co ukázaly úvodní závody Světového poháru v Pokljuce?

Co ukázaly úvodní závody Světového poháru v Pokljuce?

Start smíšených dvojic

Mix štafety jsou v programu biatlonových závodů už 15 let, ač v počátku jen jako závod mistrovství světa. Už na MS v roce 2005 do nich postavily mocnosti své hvězdy.

Mimochodem, Česká republika ve složení Kateřina Holubcová, Irena Česneková, Michal Šlesingr a Roman Dostál skončila 4. A i přesto, že měla tato disciplína především poskytnout šanci menším reprezentacím, pódia si stále rozdělovaly mocnosti – zpočátku především Rusko, Francie, Německo a Norsko.V popředí se držely i Švédsko a Ukrajina, růžky vystrkovaly Slovinsko a Slovensko.

Svého času byla fenomenální Česká republika, přidali se i Italové. A historie se zásadně neměnila ani v Pokljuce, která hostila štafetové mixované závody už v roce 2006 na MS (štafety nebyly součástí olympijských her v Turíně), závody se zde jely také v roce 2010. Jediným celkem. který si tam zopakoval pódium, byla Francie. A letos znovu. Takže – co ukázaly první závody? Chce se říci, že nic. Tedy nic zásadního. Ale drobné náznaky tu byly.

Jaké?

 • Single štafety jsou kategorií novou a místo na slunci si prokopávají velmi ztěžka, až na výjimky (Německo, Slovinsko, Japonsko, Rakousko) státy staví své úspěšnější závodníky do mix štafet.
 • Rakouská rychlá střelba, slušný běh a duo Simon Eder- Lisa Hauserová jsou receptem na úspěch i v nové sezóně.
 • Německo po trenérské výměně a kvůli pravidelné marodce počátku sezóny (Arnd Peiffer, Simon Schempp, Laura Dahlmeierová) vyklidilo pozice z minulé sezóny, nenápadně nadprůměrná zústává Franziska Hildebrandová a střelecky se vedlo i velmi rychlé Denise Herrmannové
 • Štafety sedí Ukrajincům, tradičně dobrým střelcům a mírně horším běžcům
 • Pro mnohé velké překvapení v podobě švýcarské štafety – nejde ani tak o ženskou stabilní součást či ostříleného Benjamina Wegera, ale především o mladíka Jeremyho Finella, 2. nejrychlejšího muže úseku. Švýcaři ale pokukují po příčkách nejvyšších už pár let
 • Poolympijský rok je historicky často svědkem poklesu formy některých z těch, kdo na OH zazáří – ve štafetách by se do této kategorie dalo zařadit především Švédsko.
 • Bělorusku bude ve výsledcích citelně chybět Darja Domračevová, divákům její úžasný běžecký styl.
 • Již první vyběhnutí na trať ukázalo, že rychlíci jsou stále rychlíky (M. Fourcade, bratři Bø, L. Hofer, S. Samuelsson, K. Mäkärainenová, A. Bescondová, M. Ederová, D. Herrmannová i P. Fialková) a ti co uměli střílet loni, umí i letos
 • Až na Theklu Brunovou-Lienovou z Norska „nováčci“ vidět příliš nebyli.
 • Nové kombinézy mnohých týmů (alespoň mně) ztěžují orientaci, snad si rychle zvykneme.
 • A… český tým. Je paradoxem, že po angažování střelecké expertky dopadla střelba tak, jak dopadla. Na druhou stranu, nic úplně nečekaného se nedělo. Běžecky jsou na tom všichni velmi slušně a nevychytaná střelba Markéty Davidové se může velmi rychle upravit, Stačí jen vzpomenout na začátky Gabriely Koukalové, která běžně obíhala trestná kola a pár let jí trvalo než se stala střelkyní vynikající .

Tož – chce se mi jen zopakovat, že vlastně první závody ukázaly jen jedno – minulá sezóna se plynule překulila do té nové. A hlavně – byly to prostě první závody.

Foto: Start smíšených dvojic (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Co ukázaly úvodní závody Světového poháru v Pokljuce?

 1. Kateřina Kůrková (Emmons) je vynikající střelkyně – o tom není sporu; ale ona je zvyklá střílet z klidu a ne po nejméně 2 km běhu…!! Takže nevím, zda-li její angažmá bude mít vůbec nějaký přínos.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *