Před 10 lety se na Mistrovství světa juniorů v kanadském Canmore radovalo trio Veronika Vítková, Veronika Zvařičová a Gabriela Koukalová ze zlatých medailí ve štafetě. Vítková s Koukalovou se prosadily i mezi dospělými, kariéru Zvařičové poznamenovalo vážné zranění. A jak se vedlo a vede dalším úspěšným juniorům z roku 2009?
Češky versus Němky
Šampionát v Canmore v roce 2009 se nesl ve znamení souboje českých a německých biatlonistek. V individuálních závodech měly navrch Němky. Už tehdy dávala na obdiv své běžecké kvality Miriam Neureutherová, která byla ve sprintu druhá i přes pět trestných kol a ve stíhačce zvítězila dokonce s osmi trestnými koly. Jenže se střelbou se potýkala celou kariéru a třemi výhrami ve Světovém poháru určitě nenaplnila svůj potenciál.
To její krajanka Nicole Wötzelová, která v Canmore ovládla vytrvalostní závod a sprint, se ve Světovém poháru dokonce vůbec neobjevila. Na rozdíl od Maren Hammerschmidtové, jejímž maximem na šampionátu bylo sedmé místo.
Neureutherová neměla po běžecké stránce konkurentku. Nejvíc se jí blížila Veronika Vítková, která za ní ve sprintu běžecky zaostala o minutu. Kvůli třem trestným okruhům skončila pátá, v následné stíhačce už se radovala ze stříbra.
O rok mladší Gabriela Koukalová brala osmé místo ve vytrvalostním závodě, ve sprintu a ve stíhačce následně byla patnáctá těsně za Veronikou Zvařičovou. V závěrečné štafetě Vítková zařídila po prvním úseku náskok 43 sekund, který už si Zvařičová s Koukalovou pohlídaly.

Vítková a Koukalová jsou jedinými tehdejšími účastnicemi juniorských závodů, které dosáhly na olympijské medaile. Původně se to povedlo i Rusce Olze Viluchinové, ta ale o svá dvě stříbra ze Soči přišla kvůli dopingu.
Už v Canmore Viluchinová patřila k nejlepším a nejrychlejším biatlonistkám, ale na rozdíl od své krajanky Anastasiji Zagorujkové na medaili nedosáhla. Stříbrná juniorka z vytrvalostního závodu se ale zase výrazněji neprosadila mezi elitou, jejím maximem ve Světovém poháru je 18. místo.
Příliš se neprosadily ani tehdy silné Francouzky. Bronzová ze sprintu Sophie Bollietová byla ve Světovém poháru nejlíp sedmá. Norka Synnøve Solemdalová v Canmore zůstala těsně pod pódiem, ve své kariéře už se ale dočkala dvou výher ve Světovém poháru.
Příkladem velké píle může být Rosanna Crawfordová. Kanaďanka byla na domácím šampionátu nejlépe 24., běžecky na nejlepší nestačila. Nakonec se ale dopracovala až ke stupňům vítězů v Ruhpoldingu v roce 2018.

Hofer a zlatá německá parta
Juniorským králem šampionátu v Canmore byl Lukas Hofer, který soupeře převyšoval jak v rychlosti běhu, tak v rychlosti střelby. Ve sprintu tak zvítězil i přes dvě chyby, ve stíhačce přes šest chyb. Ale ve vytrvalostním závodě skončil s deseti chybami v poli poražených.
Hoferova výkonnost i nyní, 10 let po juniorském šampionátu, zůstává lehce nevyrovnaná. Výrazněji se ustálila až v posledních dvou sezónách, které Ital zakončil v elitní desítce Světového poháru. Z velkých akcích má zatím jen jednu individuální medaili.

V tom ho překonali jeho tehdejší juniorští soupeři. Tarjei Bø byl v Canmore dvakrát třetí. Velmi dobře střílel, nebyl však tak rychlý jako Hofer. Větší konzistence ho však dovedla o dva roky později k zisku velkého křišťálového glóbu.
Zlatou generaci měli v Canmore Němci, a tak není divu, že se Erik Lesser, Simon Schempp a Benedikt Doll radovali z vítězství ve štafetě. Finišmanem byl tehdy Florian Graf, který se jako jediný výrazněji neprosadil mezi dospělými. Ve Světovém poháru byl nejlíp čtvrtý, po sezóně 2017/18 zakončil kariéru. Jeho krajané se naopak mohou pyšnit invididuálními tituly mistrů světa.

Skvěle našlápnuto měl i Manuel Müller, který v Canmore ovládl vytrvalostní závod. Nikdy však nedostal příležitost v německém áčku a naposledy závodil v sezóně 2010/11 v IBU Cupu.
Za Müllerem tehdy skončil druhý Alexej Volkov, který to na stejné umístění dvakrát dotáhl i ve Světovém poháru. V posledních letech ale upadl v nemilost ruských trenérů.
K nejlepším v Canmore patřil Švýcar Benjamin Weger, druhý ve sprintu. Stejná pozice je i jeho maximem ve Světovém poháru. Trio Jean-Guillaume Béatrix, Serhij Semenov a Fredrik Lindström zůstalo v Canmore pod pódiem, mezi dospělými se ale všichni radovali z medailí na velkých akcích.
Před 10 lety se hodně dařilo Bělorusům, kteří ve štafetě získali bronz. Z tehdejší sestavy se ve Světovém poháru prosadil jen Vladimir Čepelin. Mimo elitní desítku v Canmore zůstali Dominik Windisch, Lars Birkeland či Andrej Rastorgujevs, jejich kariéry ale měly vzestupnou tendenci.
Sečteno a podtrženo, 4 ze 7 tehdejších individuálních medailistů mezi juniory získalo velkou individuální medaili i mezi dospělými. Z 6 juniorských medailistek dosáhla podobného úspěchu jen Veronika Vítková.
Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)
Před oběma děvčaty smekám.