Home > Novinky > Usťjugov, Slepcovová a další dva Rusové měli porušit antidopingová pravidla

Usťjugov, Slepcovová a další dva Rusové měli porušit antidopingová pravidla

Jevgenij Usťjugov

Mezinárodní biatlonová unie (IBU) informovala Ruskou biatlonovou unii (RBU) o tom, že se čtyři ruští biatlonisté měli dopustit porušení antidopingových pravidel. Vedení ruského biatlonu chce celou věc důkladně prošetřit, tamní média mezitím odhalila jména podezřelých.

„Všem zainteresovaným chceme sdělit, že tři ze čtyř obviněných biatlonistů ukončili kariéru a čtvrtý není v tuto chvíli součástí národního týmu. Přesto RBU vše pečlivě vyšetří a to jak s ohledem na dotyčné sportovce, tak na jejich osobní trenéry,“ uvedla Ruská biatlonová unie na svém webu.

„Ruská biatlonová unie zdůrazňuje svou nulovou toleranci k porušení antidopingových pravidel a je připravena plně spolupracovat s IBU a WADA. Zdůrazňujeme, že poslední pozitivní dopingový test pochází z roku 2013 a od té doby jsme vynaložili velké úsilí na prevenci těchto případů,“ pokračovalo prohlášení vedení ruského biatlonu.

Ruská média již přišla se jmény čtyř podezřelých. Podle agentury TASS má jít o Jevgenije Usťjugova, Světlanu Slepcovovou, Alexandra Pečjonkina a Alexandra Černyševa. Posledně dva jmenovaní závodili za Rusko hlavně na juniorské scéně.

V případě Usťjugova by však ruský biatlon mohl přijít o řadu medailí. V roce 2010 se stal olympijským vítězem, když v hromadném startu zdolal Martina Fourcada. Také byl součástí bronzové štafety. V Soči zase s Alexandrem Volkovem, Dmitrijem Malyškem a Antonem Šipulinem tvořil zlatou štafetu.

„Zatím o tom nic nevím. Proč se podezření objevuje teď, čtyři roky poté, co jsem ukončil kariéru?“ ptal se v reakci pro Championat.ru Usťjugov.

Olympijskou vítězkou je i Slepcovová, která v roce 2010 vybojovala zlato se štafetou. O rok dříve se ve stejné disciplíně stala mistryní světa.

V Rusku poukazují na to, že zpráva o dalším možném dopingovém skandálu přichází krátce před kongresem IBU v Poreči, kde by se mimo jiné mohlo rozhodnout o tom, že Ruská biatlonová unie dostane zpět své plné členství.

Zdroje: IBU, RBU, TASS.ru, Championat.ru
Foto: Jevgenij Usťjugov (Autor: Peter Porai-Koshits, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *