Home > Preview > V Osrblie startuje MS juniorů. Český tým má velké ambice

V Osrblie startuje MS juniorů. Český tým má velké ambice

Osrblie

V posledních letech se českým reprezentantům na juniorských světových šampionátech tolik nevedlo. Průlom přinesl až ten v minulém roce, na kterém získali naši tři cenné kovy A nyní by ve slovenském Osrblie mohly přijít ještě výraznější úspěchy od Markéty Davidové, Milana Žemličky, Ondřeje Šantory a dalších. Mistrovství světa juniorů startuje již zítra.

Osrblie

Původně se měli ti nejtalentovanější biatlonisté a biatlonistky světa nacházet v tuto dobu na západě Ruska v Ostrově. Kvůli dopingové kauze je však vše jinak a pořadatelství převzalo slovenské Osrblie. V samém srdci Slovenska už se letos jel IBU Cup, na rok 2019 je pak v plánu další, již řádně udělené Mistrovství světa juniorů. Slováci však mají větší ambice, areál postupně modernizují a třeba v dalších letech opět přivítají světovou elitu.

Teď jim musí stačit ta juniorská, která se může těšit jak na dobrou diváckou kulisu, tak na výborně připravené tratě. I přes vyšší teploty jsou okruhy pokryty 60 cm přírodního a technického sněhu.

České šance…

jsou vysoké. Kouč juniorek Jindřich Šikola bude spoléhat zejména na Markéta Davidovou, čerstvou dvojnásobnou juniorskou mistryni Evropy. Davidová na minulém šampionátu startovala ještě jako dorostenka a získala bronz ve vytrvalostním závodě a stříbro se štafetou. Letos nejenže povýšila mezi juniorky, ale také si odskočila mezi dospělé, vyhrála jeden závod IBU Cupu a dojela 28. ve Světovém poháru. V Osrblie by měla být největší favoritkou.

Sekundovat jí může Simona Maříková, která byla na Mistrovství Evropy juniorů v Novém Městě na Moravě pátá a dvakrát šestá. Silnou štafetu pak mohou dotvořit Anna Tkadlecová či Natálie Jurčová.

Velkou soupeřkou Davidové bude Francouzka Julia Simonová, která už také vyhrála v IBU Cupu a bodovala ve Světovém poháru. Ze závodnic známých ze světového poháru můžou nastoupit i Rakušanka Julia Schwaigerová či Norky Ingrid Tandrevoldová a Karoline Erdalová. Uspět budou chtít také Rusky či Němky.

Plní optimismu mohli do Osrblie odjíždět svěřenci Vlastimila Vávry. Ti naplno zazářili ve stíhacím závodě na Mistrovství Evropy juniorů. Milan Žemlička zvítězil, Ondřej Šantora bral stříbro, Jakub Procházka 6. příčku a Jakub Štvrtecký 8. Tyto výsledky dávají velké naděje jako pro individuální závody, tak pro štafetu. Ta bude obhajovat bronz z loňska. Z nynějších juniorů ji ale pamatuje jen Žemlička.

Konkurence však bude značná. Velmi silnou generaci mají Rusové v čele s Kirillem Strelcovem, Nikitou Poršněvem a Igorem Malinovskim. Na juniorské scéně momentálně září rovněž Ukrajinci Vitalij Truš a Anton Dudčenko. Silní budou tradičně Němci v čele s Davidem Zobelem a spoustu méně známých ale kvalitních jmen přivezou Norové. Ze závodníků známých ze Světového poháru by se mohl představit velký švédský talent Samuel Samuelsson.

A co dorostenecké kategorie? I tady mají Češi značné šance, což potvrdil Vítězslav Hornig ziskem zlata na nedávném Evropském olympijském festivalu mládeže v Turecku. Na slušné výsledky v elitní desítce tam dosáhli i Mikuláš Karlík a Eliška Svobodová.

Užitečné informace

Bude možné závody sledovat živě? Ano, ale jen v omezeném rozsahu. V sobotu a v neděli by měly být na internetové televizi Eurovision Sports živě přenášeny sprinty a stíhací závody juniorů a juniorek. U zbylých závodů jsme odkázáni pouze na live výsledky na webu IBU.

Program šampionátu čítá celkem 16 závodů rovnoměrně rozdělených do čtyř kategoriích. V juniorské kategorii budou startovat ročníky 1996 a 1997, v dorosteneckých 1998 až 2001. Jede se na kratší vzdálenosti než u dospělých a štafety (vyjma juniorů) se budou skládat pouze ze tří členů.

Program Mistrovství světa juniorů v Osrblie
Datum Čas Disciplína
22. 2. 11:00 Vytrvalostní závod dorostenců
22. 2. 14:00 Vytrvalostní závod dorostenek
23. 2. 11:00 Vytrvalostní závod juniorů
23. 2. 14:00 Vytrvalostní závod juniorek
24. 2. 11:00 Sprint dorostenců
24. 2. 14:00 Sprint dorostenek
25. 2. 11:00 Sprint juniorů
25. 2. 14:00 Sprint juniorek
26. 2. 11:00 Stíhací závod dorostenců
26. 2. 12:00 Stíhací závod juniorů
26. 2. 14:15 Stíhací závod juniorek
26. 2. 15:20 Stíhací závod dorostenek
27. 2. 11:00 Štafeta dorostenců
27. 2. 13:45 Štafeta dorostenek
28. 2. 11:00 Štafeta juniorů
28. 2. 14:00 Štafeta juniorek

Foto: Stadion v Osrblie (© biathlon.sk)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *