Home > Doporučujeme > Zastavte násilí, vyzvala Domračevová. Jak se protesty v Bělorusku dotknou biatlonu?

Zastavte násilí, vyzvala Domračevová. Jak se protesty v Bělorusku dotknou biatlonu?

Běloruské protesty proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka se dotýkají i sportu. Bývalá biatlonistka Darja Domračevová vyzvala k ukončení násilí v ulicích, jiní sportovci šli ještě dál.

Není možné mlčet

Darja Domračevová umístila v minulých dnech na své sociální sítě fotku dešťových kapek. K tomu připsala: „Miluji své rodné mírumilovné Bělorusko! Právě takové! Žádám všechny, na kterých to závisí, všechny, kteří dávají rozkazy, vedení OMON (jde o speciální bezpečnostní složky – pozn. red.). Zastavte násilí. Nedovolte, aby v ulicích pokračovala tato nespravedlivá hrůza. Každý konflikt lze řešit v míru.“

V podobném smyslu se vyjádřila i její bývalá kolegyně z týmu Naděžda Skardinová, která je momentálně mimo Bělorusko. „Sleduji fotografie, videa a co lidé píšou o tom, co se děje při protestech, během zadržení, o smrti lidí… Neskutečně to bolí. Nevím, jestli mě vyslyší ti, kteří mohou tuto situaci změnit, ale není možné mlčet. Žádám orgány činné v trestním řízení a lidi, kteří za to odpovídají, kteří stojí proti svým lidem, aby zastavili násilí! Jsou to vaši občané, přátelé, sousedé, příbuzní, matky, otcové, bratři, sestry a děti!“

Tato vyjádření můžeme chápat jako zlom ve vnímání Lukašenka. Domračevová se v minulosti častokrát fotila v jeho blízkosti, režim ji s oblibou používal k propagandě.

Domračevová také na začátku srpna nechyběla na slavnostním otevření nového biatlonového areálu v Čausech. Přítomna byla i současná reprezentantka Dzinara Alimbekavová, která pro minskou televizi STV uvedla: „Cítíme, že prezident naší země věnuje sportovcům pozornost a podporuje je.“

Což je pravda. Lukašenko jako velký nadšenec sportovce významně podporoval, mezi jeho oblíbené sporty patří hokej nebo právě biatlon. Když se v Raubiči otevíral zrekonstruovaný areál s mezinárodními parametry, nemohl chybět. Také se nechal vyfotit, jak se areálem prohání na lyžích.

Kdo bude reprezentovat Lukašenka?

Právě v Raubiči by se v roce 2022 měl uskutečnit dlouho očekávaný Světový pohár v biatlonu, za současné situace si to ale jde jen stěží představit. V příštím roce mají Bělorusové společně s Lotyši hostit mistrovství světa v hokeji. Lotyšský premiér Krisjanis Karins však v televizi LTV7 řekl, že jeho země s Běloruskem šampionát pořádat nechce a nemůže.

Otázkou je, kdo ze sportovců by do Běloruska za vlády Lukašenka vůbec jel. Bouří se totiž i ti domácí. Jako třeba fotbalový reprezentant Ilja Škurin, který na svůj Instagram napsal. „Odmítám hrát za národní tým, dokud bude existovat Lukašenkův režim.“ Jeho kolega Anton Saroka byl dokonce zatčen za účast na demonstraci.

Dá se očekávat, že reprezentovat režim Alexandra Lukašenka už nebudou chtít i další sportovci. Třeba i biatlonisté.

Foto: Darja Domračevová (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Zastavte násilí, vyzvala Domračevová. Jak se protesty v Bělorusku dotknou biatlonu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *