Home > Téma > Cílová rovinka: Světový pohár v Hochfilzenu 2015

Cílová rovinka: Světový pohár v Hochfilzenu 2015

Cílová rovinka

Cílová rovinka

Spíše letní kulisa, výborně připravené tratě a napínavé závody. Takový byl druhý díl Světového poháru v rakouském Hochfilzenu.

Hvězdy

Martin Fourcade

Už za pár dní se Martin Fourcade zřejmě stane druhým nejúspěšnějším závodníkem všech dob, co se týče počtu výher ve SP. V Hochfilzenu nejprve vybojoval druhou příčku ve sprintu a výhodnou startovní pozici ve stíhačce zužitkoval už v 40. výhru své kariéry. Na krajana Raphaëla Poiréeho mu chybí už jen čtyři triumfy. Francouze může těšit i fakt, že v hodnocení SP vede již o 53 bodů.

Anton Šipulin

Před Östersundem vyhlašoval útok na velký křišťálový glóbus, po špatných výkonech ve Švédsku však změnil své stanovisko. V Hochfilzenu ovšem předvedl Šipulin galapředstavení. Vše odstartoval čtvrtou příčkou ve sprintu, pokračoval bronzem ze stíhačky a zlatou tečku udělal s ruskou štafetou. Jeho mohutný finiš a souboj se Svendsenem patřil k tomu nejlepšímu, co jsme zatím v aktuální sezóně mohli vidět.

Gabriela Soukalová

Hvězda Gabriely Soukalové nadále září. Žlutě. Česká reprezentantka ukázala nejvyrovnanější formu ze Světové špičky. Ve stíhačce si vyjela další medaili, bronzovou, a ve sprintu jí patřilo 8. místo. To je zatím její letošní nejhorší umístění. Podle toho taky vypadá pořadí SP. Gabriela už vede o 16 bodů.

No a to že se na tiskovce udála historická věc…Gabča čeká na zbytek osazenstva…jsme vás informovali okamžitě, hned jak se tato veskrze úžasná událost stala.

Zveřejnil(a) Český biatlon dne 15. prosinec 2015

Němky

Pohled na výsledkové listiny v Hochfilzenu vzbuzoval pocit, že se jedná o Mistrovství Německa. Byly to zkrátka neuvěřitelné dny pro německé biatlonistky. Franziska Hildebrandová, jež střílela s novou zbraní, zapsala premiérový triumf ve SP a celkově je druhá. Maren Hammerschmidtová poprvé vystoupala na stupně vítězů a to hned dvakrát, když dojela druhá ve sprintu i ve stíhačce. Po třech letech se na pódium dostala Miriam Gössnerová. Laura Dahlmeierová po nemoci vyhrála stíhací závod. Dokonalost narušuje jen druhé místo ve štafetě, kde se zase skvěle prezentovala Vanessa Hinzová.

Překvapení

Lucie Charvátová

Trenéři říkají, že pátá pozice Lucie Charvátové ve sprintu úplně překvapivá není. Přesto tahle 22letá vycházející hvězda překvapila. Ne rychlostí běhu, na to jsme si už tak nějak zvykli. Ale počínání na střelnici, především ve sprintu, bylo obdivuhodné. Jedna chyba vleže, nula vestoje. Krásné. A 15. nejrychlejší střelecký čas ze všech závodnic? Tahle holka má opravdu velký potenciál! A nebojí se toho.

A Lucka utíká už na své první pódium. Pecka. Jen tak dál!!!

Zveřejnil(a) Český biatlon dne 15. prosinec 2015

Bělorusky

Hanna Solová a Darja Jurkevičová. Tyhle dvě závodnice před štafetou žen znali spíš jen biatlonoví fajnšmekři. Obě ovšem držely běloruskou štafetu v nejvyšších patrech a rozhodně neudělaly vedle zkušenějších kolegyň Skardinové a Kryukové ostudu. Nakonec z toho bylo slušné 7. místo, ani ne půlminutu za bronzem.

Švédové

O skvělém progresu švédské reprezentace už byla řeč minule. Překvapením ovšem není konec, teď se o jedno postarala mužská štafeta. Šokem byl už výkon rozjížděče Torsteina Stenersena. Závodník s naprosto minimálními zkušenostmi předával na druhém místě! Po třetím úseku byla stále ve hře medaile, na tu si však seveřané musí počkat. I tak lze 7. příčku považovat za úspěch.

Zklamání

Kaisa Mäkäräinenová

Po ohlášené pauze Darji Domračevové byla největší kandidátka na úvolněný trůn jasná. Kaisa Mäkäräinenová však na cestu za křišťálovým glóbem nevstoupila dobře. Ve SP drží až 8. příčku, hlavně „díky“ výsledkům z Hochfilzenu, kde moc bodů neposbírala. Příčiny hledejme na střelnici: čtyři chyby ve sprintu, pět ve stíhačce a trestnému kolu se Kaisa nevyhnula ani ve štafetě.

Češi podruhé

Mizerný vstup českých reprezentantů do nové sezóny pokračoval i v Hochfilzenu. V individuálních závodech bodovali pouze 20. a 24. Ondřej Moravec s 40. Jaroslavem Soukupem. Vrcholem byla nedělní štafeta, kde Michal Krčmář dvěma trestnými koly na úvodní ležce utnul české šance na solidní umístění. Nutno dodat, že se moc nečinili ani ostatní a výsledkem bylo až 16. místo. Družinu Ondřeje Rybáře zdolal i Kazachstán.

Co se také stalo?

Festival pádů

Trenéři i závodníci varovali, že se na zledovatělé trati bude padat. A měli pravdu. Z českého týmu potkala tato nepříjemnost Jitku Landovou. Možná nejnebezpečněji vypadal výlet mimo trať v podání Daniela Böhma. A že i mistr biatlonista se někdy utne, potvrzoval Martin Fourcade.

Lišák Martin a férový Simon

Těsně před poslední střelbou stíhacího závodu mužů byla k vidění zajímavá věc. Martin Fourcade odbočuje místo do cílové rovinky. Přichází krásné gesto od Simona Schemppa, který na něj křikne a upozorní ho na chybu. Po závodě se však od Fourcada dovídáme, jak to bylo ve skutečnosti. „Chybou“ chtěl jen trochu poškládlit své soupeře a dostat je z komfortní zóny.

Martin Fourcade

Foto: Taktický manévr Martina Fourcada (© IBU)

Vysoká čísla útočí

Jakou výhodu přináší dokonale připravená trať, jejíž kondice se s průběhem závodu nezhoršuje nebo dokonce zlepšuje? Napětí až dokonce. Ve sprintu žen dojela druhá Maren Hammerschmidtová s číslem 106, mezi muži se zase 101. na startu Tarjei Bø radoval z bronzu.

Silný Landertinger

Smutné chvíle zažívá Dominik Landertinger. Nedávno totiž ztratil milovanou maminku, jež podlehla těžké nemoci. Rakušan i v těchto okamžicích zůstává statečný. Nechtěl zklamat své fanoušky, a tak jsme ho mohli vidět závodit v Hochfilzenu. A rozhodně se jen neúčastnil. Sprint zakončil jako pátý a rakouskou štafetu dovezl na čtvrtém místě.

Další Gabčiny zmatky

Nebyla by to Gabriela Soukalová, kdyby něco nezapomněla. Tentokrát to byla hůlka, která se po druhé střelbě ve stíhacím závodě české reprezentantce zapíchla do koberečku. Gabča se pro ni samozřejmě musela vrátit, čímž ztratila pár vteřin. A ty ji scházely v boji o druhé místo.

Neuvěřitelná série

Unikátní sérii prodloužil v Hochfilzenu Tarjei Bø. Nor před letoškem absolvoval v rakouském středisku 10 individuálních závodů a vždy skončil do 6.  místa. Po třetí příčce ve sprintu a čtvrté ve stíhačce je tato série již na číslovce 12.

Výrok týdne

„Pokud i v Pokljuce budou kluci pokračovat ve stávajícím duchu, tak přijdou galeje. Galeje během vánočních svátků.“ – český trenér Ondřej Rybář po štafetě

Video shrnutí Jerryho Kokeshe

 

Výsledky Světového poháru v Hochfilzenu
Datum Čas Disciplína Výsledky
Pátek 11. 12. 11:30 Sprint žen Výsledky
Pátek 11. 12. 14:30 Sprint mužů Výsledky
Sobota 12. 12. 11:30 Stíhací závod žen Výsledky
Sobota 12. 12. 14:30 Stíhací závod mužů Výsledky
Neděle 13. 12. 11:15 Štafeta žen Výsledky
Neděle 13. 12. 14:30 Štafeta mužů Výsledky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *