Home > Téma > Cílová rovinka: Světový pohár v Pokljuce 2015

Cílová rovinka: Světový pohár v Pokljuce 2015

Cílová rovinka

Cílová rovinka

Fantastické výkony českých žen, trápení českých mužů či dvojnásobná změna majitelky žlutého trikotu. Světový pohár v Pokljuce byl plný zajímavých momentů.

Hvězdy

Simon Schempp

Nebýt 77. místa ve sprintu v Östersundu, tak je možná Simon Schempp vedoucím mužem Světového poháru. Němec si ve Slovinsku připsal dvě výhry a jedno čtvrté místo, čímž se dostal na třetí příčku celkového hodnocení. Ze sedmi individuálních startů má letos tři zlata a dvě stříbra.

Kaisa Mäkäräinenová

Nádherný víkend pro Kaisu. Finská super rychlá běžkyně konečně našla společnou řeč se zbraní a dostavily se výsledky. Ve stíhačce a v hromadném startu trefila 38 ze 40 terčů a brala třetí a první místo. Ještě důležitější je možná psychická stránka, protože se Finka ujistila, že střílet umí.

Ole Einar Bjørndalen

Za měsíc oslaví 42. narozeniny, na jeho výkonnosti to však není vůbec znát. Ole Einar Bjørndalen si udržuje vynikající formu, která nyní vyústila v druhou a třetí příčku. Norská legenda zároveň stále figuruje na druhé pozici v hodnocení SP.

Marie Dorinová Habertová

Po Wiererové a Soukalové se letos Marie Dorinová Habertová jako třetí oblékla do žlutého trikotu. Stalo se tak po tom, co ovládla sprint a pak dojela druhá ve stíhacím závodě. Prestižní startovní číslo však po 7. příčce v masáku ztratila.

Překvapení

Jean-Guillaume Béatrix

Všichni ve Francii znají Martina Fourcada a ostatní jsou tak trochu v jeho stínu, „postěžoval si“ Jean-Guillaume Béatrix. Po tom, co vyhrál v neděli svůj první závod Světového poháru, se snad dočká i on zvýšené popularity. Minimálně u komentátorů francouzské televize určitě.

Victoire pour Béatrix !Quelle magnifique victoire de Jean-Guillaume Béatrix lors de la mass start de Pokljuka ! C’était en direct sur L’ÉQUIPE 21.

Zveřejnil(a) L’ÉQUIPE 21 dne 20. prosinec 2015

Hilde Fenneová

Norové možná našli novou hvězdičku pro domácí Mistrovství světa. Před závody v Pokljuce bodovala Hilde Fenneová ve SP jen šestkrát, jejím nejlepším umístěním bylo 20. místo. Nyní ovšem přišla 18. příčka ve sprintu, 8. ve stíhačce a 16. v premiérovém hromadném startu. Slušná forma 22leté závodnice.

Olga Podčufarovová

Ruské ženy jsou už nějakou dobu terčem kritiky a posměšků, teď ale přišla jiskřička naděje. Olga Podčufarovová se třetí příčkou v hromadném startu dočkala premiérového pódia. Kouč Rusek Sergej Konovalov si tak může užít trochu klidnější svátky.

Zklamání

Jakov Fak

Tribuny v Pokljuce byly velmi pěkně zaplněné, hlavně kvůli Jakovu Fakovi. Oblíbenci slovinských fanoušků však domácí Světový pohár (stejně jako ty předešlé) vůbec nevyšel. Ve sprintu skončil 36., ve stíhačce 31 a do hromadného startu se dokonce ani nekvalifikoval.

Běžecké časy domácích

Kdyby trenér Slovinců Tomáš Kos sledoval jen počínání svých svěřenců na střelnici, musel by být spokojený. Jenže ta běžecká forma… U tradičních opor Faka, Bauera a Gregorinové se dala označit nanejvýš jako lehce podprůměrná. Pro ostatní se snad hodí jen slovo tragédie. Ostatně se můžeme podívat, jak tam tom Slovinci byli běžecky ve sprintu.

Ženy: 41. Gregorinová 79. Erženová 96. Maliová 102. Pojeová (103 startujících)

Muži: 30. Bauer, 53. Fak, 76. Dovžan, 78. Tršan, 81. Oblak (102 startujících)

Trápení českého dua

Čeští biatlonisté avizovali, že potřebují jeden povedený závod, aby získali zpět na jistotě. Místo toho však pro Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce přišly hodně smutné momenty. U Šlesingra to byly čtyři chyby na stojce ve sprintu, kdy se český reprezentant dle svých slov sesypal jako žáček. Moravec zase označil závod s hromadným startem, v němž dojel předposlední, za nejhorší v kariéře.

Rychlá ale nepřesná Eckhoffová

Před startem sezóny naměřili Tiril Eckhoffové vynikající fyzické hodnoty. A Norce to skutečně skvěle běhá, v Pokljuce dosáhla dvakrát druhého nejlepšího času. A co z toho vytěžila? Jen 12., 34. a 39. místo. Když uděláte ve třech závodech dohromady 15 chyb, tak to zkrátka výš nejde.

Co se také stalo?

Prokletá Pokljuka pro Martin Fourcada

Tady se spíš nestalo. Martin Fourcade již nasbíral ve Světovém poháru 40 individuálních výher. Ani na jednu však nedosáhl v Pokljuce. Letos k ní měl velmi blízko. Pokud by ve stíhačce neudělal chybu na poslední položce, tak by pravděpodobně porazil Schemppa.

Zaslíbené místo Gabriely Soukalové

Královna Pokljuky. Takové označení by se hodilo pro Gabrielu Soukalovou. Česká biatlonistka absolvovala ve Slovinsku 9 individuálních závodů, z nichž 8 zakončilo do 5. místa! Navíc se v každém ročníku, kdy startovala, dočkala alespoň jedné medaile. Trochu se zřejmě nakazila i Veronika Vítková, jež ze tří klání vytěžila dvě čtvrté a jednu sedmou pozici.

Zveřejnil(a) Český biatlon dne 18. prosinec 2015

Kolaps Kanaďanky

Nebyl to vůbec pěkný pohled. Kanaďanku Megan Tandyovou potkal ve druhém kole stíhacího závodu kolaps. Naštěstí vše dopadlo dobře a Tandyová biatlonové fanoušky ujistila, že v televizi vše vypadalo o dost hůř než ve skutečnosti a že se cítí celkem dobře.

http://i.imgur.com/oSNrFeN.gif

Fotofiniše

Cílová kamera byla o víkendu v pořádném zápřahu. V hromadném startu mužů dokonce musela rozhodnout o tom, že třetí příčka připadne Bjørndalenovi před čtvrtým Schemppem. Souboje o milimetry zažili také Eva Puskarčíková (prohrála v hromadném startu s Eckhoffovou) či Ondřej Moravec (prohrál ve stíhačce se Slepovem).

Zlomená puška nezlomené Puskarčíkové

Tenhle víkend musel Evu Puskarčíkovou pořádně zocelit. Nejprve vinou pádu těsně před cílem sprintu přišla o TOP10, ale stejně skončila na životní 12. příčce. Horší ovšem byla zlomená puška a naražená kostrč. Zbraň se podařilo pravit, Evu také a ve stíhačce už desítka vyšla, konkrétně 9. místo. Hromadný start pak vynesl 13. pozici.

Holky dnes zatím parádně. Jen škoda ošklivého pádu Evky v posledním kole!!!

Zveřejnil(a) Český biatlon dne 18. prosinec 2015

Smolařka Gössnerová

V Hochfilzenu vystoupala Miriam Gössnerová po třech letech na stupně vítězů, Pokljuku bude mít naproti tomu spojenou se smolnými momenty. Ve stíhacím závodě ji rozhodčí potrestali za předčasný start penalizací 30 vteřin. V hromadném startu jí zase z 20 terčů zůstala nespadnutá rovná polovina a výsledkem bylo jasně poslední místo.

Výrok týdne

„Když jsem udělala jednu chybu na první ležce, tak jsem si myslela, že by tento den nemusel být tak dobrý. Ale rozhodla jsem se, že je to má poslední chyba v závodě.“ – Kaisa Mäkäräinenová po vítězném závodě s hromadným startem

Video shrnutí Jerryho Kokeshe

Výsledky Světového poháru v Pokljuce
Disciplína Výsledky
Sprint mužů Výsledky
Sprint žen Výsledky
Stíhací závod mužů Výsledky
Stíhací závod žen Výsledky
Závod s hromadným startem mužů Výsledky
Závod s hromadným startem žen Výsledky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *