Home > Preview > Český tým před sezónou 2016/2017

Český tým před sezónou 2016/2017

Gabriela Koukalová

Rychlejší střelba, nový kouč mužů či nový šéf servis. Český tým toho změnil před sezónou 2016/2017 opravdu hodně. Vše podstatné jsme shrnuli do následujícího přehledu.

Minulá sezóna

Celkově vzato byla uplynulá sezóna pro českou reprezentaci méně úspěšná než ty dvě předcházející. Celkový triumf Gabriely Koukalové v hodnocení Světového poháru z ní ale dělá velmi významný milník historie českého biatlonu.

Kromě Koukalové, která získala 11 medailí včetně čtyř výher, se jednou na pódium prosadili ještě Ondřej Moravec s Michalem Šlesingrem. Dvě medaile přidala štafeta žen a jednu ta smíšená. Celkem 16 medailí. Zároveň se podařilo prodloužit šňůru štací s medailí na 18. Tahle série ale skončila nejméně šťastně, jak mohla. Medailovým půstem na Mistrovství světa v Oslu.

Co je podstatné i pro nadcházející sezónu, je umístění v Poháru národů. Ženy se umístily za Německem a Francií na výborné třetí příčce a udržely si tak 6 účastnických míst v závodech Světového poháru. To asi ne vždy využijí, ale třeba pro domácí závody v Novém Městě na Moravě se postavení 6 biatlonistek přímo nabízí. Muži naopak o 6 míst přišli. Stále však z 8. příčky pohodlně jistili zisk 5 startovních pozic, což je z logistického hlediska pro český tým ideální počet.

ceska_repre_pohar_narodu_pred_16_17

České léto

Český tým vstoupil do přípravy s novým trenérem mužů. Po Marku Lejskovi tuto úlohu převzal Michael Málek. Bývalému reprezentantovi prošla v Letohradě pod rukama řada výborných biatlonistů, jde přeci o jednu z největších líhní českého biatlonu. Jejími produkty jsou mimo jiné Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Ti z příchodu Málka profitovali, neboť jim byl díky svému bydlišti blíže a oni tak mohli trávit více času se svými rodinami.

Nové angažmá bude pro Michaela Málka vrcholem jeho trenérské kariéry a také velkou výzvou. Strach ani přehnaný respekt však nemá. „Kdybych nevěřil, že mohu být klukům prospěšný, určitě bych nabídku nepřijal.“

Hodně diskutovaným tématem byl odchod šéfa servisu Daniela Müllera k Bělorusům. Role německého servismana byla podle členů českého týmu přeceňovaná. I proto, že kvalitu lyží nikdy otevřeně nekritizovali. Ondřej Moravec mluvil o 50% úsilí a přístupu Müllera, Ondřej Rybář zase poznamenal, že třeba v Antholzi se mu chtělo kvůli špatným lyžím až brečet. Český šéftrenér také popsal okolnosti Němcova odchodu. „Když jsme v březnu plánovali další sezonu, tak tvrdil, že jeho srdce bije pro český biatlon. Já už jsem ale věděl, že jedná s Bělorusy. Když jsem se ho na to konkrétně zeptal, všechno popřel.“

Českému servisu tak bude nově šéfovat zkušený Tomáš Žídek. Ten je v biatlonovém světe velmi známou postavou. Ať už proto, že se staral o lyže Kanaďanům, nebo proto, že jeho manželkou je bývalá vynikající švédská reprezentantka Anna Carin Olofssonová-Zideková. Naše reprezentace tak nyní bude výhradně česká, což je podle Rybáře velmi pozitivní. Celý tým věří v posun v otázce kvality lyží.

Při sledování střeleckých výkonů českých reprezentantů v minulé sezóně bylo jasné, na jakou věc bude klást šéftrenér Ondřej Rybář v přípravě důraz. A skutečně, Češi začali tvrdě pracovat na zrychlení manipulace se zbraní a tím pádem celé střelby. A výsledky se zdají být výborné. Někteří zrychlili o tři sekundy, jiní až o šest.

Rychlejší střelba může ale minimálně ze začátku přinést i problémy. „Aniž bych byl skeptický, tak z dlouholeté zkušenosti víme, že v tréninku se věci daří lépe, než v závodě,“ je si vědom Ondřej Rybář. Ke střelbě českých reprezentantů jsme v minulých dnech vydali i samostatnou analýzu. Podívali jsme se mimo jiné na to, kam by rychlejší střelba naše reprezentanty mohla posunout.

K přípravě využili čeští trenéři podobně jako loni kromě domácích středisek i francouzský Prémanon či slovinskou Pokljuku. Závěrečné soustředění pak probíhalo na sněhu ve finském Vuokatti. Přípravy už se neúčastnili Barbora Tomešová a Vít Jánov, kteří se rozhodli ukončit kariéru. Z reprezentačního výběru prozatím vypadla Veronika Zvařičová, která se po těžkém zranění stále nemůže dostat do někdejší formy. Smutná zpráva potkala i Jitku Landovou. Porucha autoimunity ji minimálně do Vánoc vyřadila ze hry.

Reprezentanti pod lupou

Gabriela Koukalová

Pořád nechtěla o zisku velkého křišťálového glóbu hovořit. Možná se i trochu podceňovala, nebo snad jen chtěla odrazit tlak médií. Nakonec se ale Gabriele Koukalové v minulé sezóně podařilo to, co před ní dokázala jen Jiřina Pelcová v sezóně 1989/1990. Během celé sezóny nebyla Gabriela horší než 11., čtyřikrát vyhrála. Jen ta medaile na Mistrovství světa jí scházela.

A to může být hlavní motivace pro nadcházející ročník. Příprava na něj by u Koukalové vydala možná i na filmový námět. Vyčerpání a pobyt v nemocnici, svatba, nespočet mediálních a sponzorských povinnností a opětovné nacházení lásky k biatlonu. A podle všeho je nyní vše v nejlepším pořádku. Svědčí o tom i dvě výhry v kontrolních závodech před sezónou.

V průběhu léta však tak veselo nebylo. Na Mistrovství České republiky udělala naše jednička ve sprintu celkem 8 chyb. Možná i proto ustoupila ze snahy střílet co možná nejrychleji a zvlášť na své ležce si dává pořád hodně záležet. je samozřejmě těžké něco měnit, když vám to jako celek funguje a jste i tak nejlepší na světě.

 • Sezóny ve SP: 7
 • Starty ve SP: 142 (109 individuálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 1. místo (12x)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 1. místo (6x)

Veronika Vítková

Stálice v českém týmu Veronika Vítková si odjela další ze svých povedených sezón, leč pomyslná třešnička na dortu chyběla. Málokterý český sportovec si může říct, že byl během jedné sezóny 15x v elitní desítce a celkově byl 8. nejlepší na světě. Samotnou Veroniku však mrzelo, že si nepřipsala žádné individuální pódium.

Cíl pro nadcházející sezónu se tak zdá být jasný. Přetavit dlouhodobě dobrou výkonnost v premiérovou velkou individuální medaili. S blížícími se 28. narozeninami je pro to ten nejlepší možný čas. Kromě Mistrovství světa se Vítková jistě speciálně těší i na dvě zastávky Světového poháru. Samozřejmě je jednou z nich Nové Město na Moravě, kde zatím jako jediná z našich vystoupala mezi jednotlivci na pódium. A pak samozřejmě Pchjongčchang. Tam na Mistrovství světa poprvé prorazila mezi elitou, když obsadila 5. místo ve vytrvalostním závodě.

K úspěchům má Vítkové pomoci i mentální kouč, se kterým je neustále v kontaktu. Je to logické, vždyť několikrát přišla o velký úspěch třeba chybou na poslední střelbě.

 • Sezóny ve SP: 10
 • Starty ve SP: 213 (161 individuálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 1. místo (sprint v Oberhofu, 2014/15)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 1. místo (6x)

koukalova_vs_vitkova_sp_pred_16_17

Michal Šlesingr

Jeho start do loňské sezóny byl velmi pozvolný. Nechyběly ani výsledkové výpadky v podobě 50., 53. či 72. místa. Po Vánocích se však rozjel. Vyšla mu zejména štace v Ruhpoldingu, kde ve stíhacím závodě dojel třetí. To bylo také jeho jediné individuální pódium v sezóně. I tak se ale po tříleté nadvládě Ondřeje Moravce stal znovu českou jedničkou, když mu v celkovém hodnocení Světového poháru patřilo 25. místo.

Pokud jsme u českého týmu mluvili o pomalé střelbě, tak nejpatrnější byla zřejmě právě u Šlesingra. Ve 33 letech je určitě těžší měnit zažité zvyky, ale zdaleka ne nemožné. Nejzářnějším příkladem je Ole Einar Bjørndalen.

Michal Šlesingr by se jistě ještě jednou rád dočkal individuální medaile na mistrovství světa či olympijských hrách. Jeho dvě medaile, stříbro a bronz, jsou už hodně zaprášené. Získal je na Mistrovství světa v roce 2007, kdy měl český biatlon k dnešnímu boomu hodně daleko.

 • Sezóny ve SP: 15
 • Starty ve SP: 345 (275 individuálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 1. místo (hromadný start v Oslu, 2007/08)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 1. místo (smíšená štafeta v Kontiolahti, 2014/15)

Michal Šlesingr

Foto: Michal Šlesingr (Autor: Martin Kaděrka)

Michal Krčmář

Dlouho se říkalo: Co bude, až skončí Šlesingr, Moravec a Soukup? Trio zkušených harcovníků možná už našlo prvního ze svých následníků. Michal Krčmář se v minulé sezóně definitivně zařadil mezi širší světovou špičku, o čemž hovoří jeho celkové 23. místo a s ním spojené účasti v elitních hromadných startech. Vedle toho ale zaznamenal i nejlepší výsledek českých mužů na Mistrovství světa v Oslu – pátou příčku ve vytrvalostním závodě.

A i na Michalu Krčmářovi se ukázala stará známá pravda, že talentovaní čeští sportovci dozrávají později než ti z Norska, Německa či Francie. Vždyť mu v lednu bude už 26 let, takže už o něm nemůžeme mluvit jako benjamínkovi týmu. Každopádně jeho výkonnost nestále roste, což se ukazuje hlavně v běhu.

Na domácím šampionátu v Letohradu nám Michal předvedl dvě rozdílné stránky. Ve sprintu byl třetí se střeleckou bilancí 1+1. Stíhací závod mu však nevyšel, udělal 9 chyb. Zřejmě i vinou práce na zrychlení střelby. Během sezóny už se ale bude muset podobným kolapsů vyvarovat, protože už by měl patřit k základním stavebním kamenům Málkovy družiny.

 • Sezóny ve SP: 5
 • Starty ve SP: 79 (49 individuálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 5. místo (2x)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 4. místo (štafeta v Oslu, 2014/15)

krcmar_michal_zlepseni_pred_2016_17

Ondřej Moravec

Ze Soči si odvezl tři medaile, z Kontiolahti to samé včetně titulu mistra světa ve smíšené štafetě. Loni to ale nešlo. Moravec podobně jako jeho kolegové neodstartoval do sezóny příliš dobře a zvedl se až v Ruhpoldingu. Tam se den po Šlesingrově třetím místu ve stíhacím závodě radoval ze druhé příčky v hromadném startu. Pak už ale stejně jako jeho parťák medaili nezískal.

Moravec měl smůlu v tom, že ho před Mistrovstvím světa zasáhla nemoc, která jeho výkony výrazně limitovala. A jak sám přiznává, tak už si na velké medaile tak trochu zvykl. Do nové sezóny tak půjde s jasným cílem: Navázat na předminulou sezónu, kterou zakončil na celkovém 6. místě.

V přípravě měl Ondřej možná trochu „lehčí“ práci než ostatní členové týmy. Ze své střelby vestoje už jen těžko může ukrajovat větší porci času, vteřiny tak šlo lovit spíše u ležky. Na domácím šampionátu zůstal poprvé po pěti letech bez medaile, i kvůli pěti chybám ve sprintu.

 • Sezóny ve SP: 14
 • Starty ve SP: 268 (211 individuálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 1. místo (hromadný start v Oslu, 2012/13)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 1. místo (2x)

moravec_vs_slesingr_sp_pred_16_17

Eva Puskarčíková

Zdálo se, že všechno bude růžové jako zbraň Verononiky Vítkové. Eva Puskarčíková zažívala životní sezónu. Sbírala velmi vysoké body včetně životního 9. místa ve stíhacím závodě v Pokljuce. Hodně pomáhala i štafetě. Ale právě triumf v Presque Isle pro ni byl předčasnou tečkou za celou sezónou. Kvůli nemoci přišla o vrchol sezóny v podobě Mistrovství světa a také závěrečný díl Světového poháru. I tak v něm obsadila celkovou 28. příčku, čímž si vylepšila své maximum.

Nyní se zdá být vše zapomenuto. Puskarčíková prožila příjemné léto. V Letohradě se vůbec premiérově stala mistryní České republiky na kolečkových lyžích, když ovládla sprint. Následnou stíhačku dokončila jako čtvrtá.

Eva zatím čeká na výraznějí výsledek z velké akce. Nejlépe byla zatím 22. ve vytrvalostním závodě na Olympiádě v Soči. O rok později brala v Kontiolahti ve stejné disciplíně 24. příčku. Pokud jí letos zdraví vydrží, tak by téměř jistě neměla chybět na prvním úseku štafetu. A s ní se třeba dočká životního úspěchu v podobě medaile z Mistrovství světa.

 • Sezóny ve SP: 5
 • Starty ve SP: 66 (49 indivuduálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 9. místo (stíhací závod v Pokljuce, 2015/16)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 1. místo (4x)

Lucie Charvátová

Každým rokem v biatlonu lepší a lepší střelba. Doufejme, že tato jednoduchá rovnice bude platit pro Lucii Charvátovou. Minimálně v minulém ročníku to platilo. Říkali jí: Když se jednou trefíš, tak se budou dít věci. A ony se děly ve sprintu v Hochfilzenu. Tam chybovala 23letá biatlonistka jen jednou a brala vynikající páté místo. Připsala si i řadu dalších kvalitních výsledků, z nichž vypíchněme 18. příčku ze stíhacího závodu na Mistrovství světa.

Jen ty štafety. Ty musí být pro Lucii tak trochu černou můrou, neboť stále čeká na závod bez trestného kola. Ale je to pochopitelné, letos načne teprve čtvrtou sezónu s puškou na zádech. A nutno podotknout, že střelecké výpadky se jí nevyhnuly ani během léta. Na Mistrovství světa v letním biatlonu měla střeleckou úspěšnost pouhých 54 %.

Na druhou stranu to Charvátové před sezónou dobře běhalo. Vždyť na zmiňovaném šampionátu relativně držela krok i s Kaisou Mäkäräinenovou. Výborný běh potvrdila i na domácím šampionátu, ze kterého si odnesla třetí a čtvrtou příčku.

 • Sezóny ve SP: 3
 • Starty ve SP: 33 (26 individuálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 5. místo (sprint v Hochfilzenu, 2015/16)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 1. místo (štafeta v Presque Isle, 2015/16)

Lucie Charvátová

Foto: Lucie Charvátová (Autor: Tomáš Bláha)

Jaroslav Soukup

Fotbalovou terminologií ho potkal v uplynulé sezóně sestup. Jeho výsledková krize ve Světovém poháru dosáhla vrcholu v Ruhpoldingu, kde bral 93. a 96. pozici. Na druholigové úrovni se ale znovu našel. Nejprve dojel druhý v Osrblie a pak na stejné příčce zakončil hromadný start na Mistrovství Evropy v Ťumeni. I proto nakonec dostal šanci startovat na Mistrovství světa, kde však nebyl výše než na 23. příčce ve vytrvalostním závodě.

Na elitní úrovni začne Jaroslav Soukup i letošní ročník. A není se čemu divit. Vždyť se v Letohradu stal dvojnásobným mistrem České republiky. A jako jeden z mála českých reprezentantů si vedl dobře na střelnici, když minul jen dva z třiceti terčů.

Tak dobrá střelba u Soukupa v minulé sezóně rozhodně nebyla pravidlem, navíc mu zabrala i hodně času. Nyní ale vše napovídá tomu, že by se mohl přiblížit triu Krčmář, Moravec, Šlesingr. A dotvořit tak silnou štafetu.

 • Sezóny ve SP: 14
 • Starty ve SP: 242 (191 individuálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 3. místo (2x)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 2. místo (štafeta v Oberhofu, 2010/11)

Jessica Jislová

Loňská sezóna pro ni byla teprve druhou ve Světovém poháru, ale fakticky první, kde dostala více šancí a také se od ní už čekal alespoň atak bodů. Ale hezky popořádku. Jislová strávila takřka celé dvě periody v IBU Cupu, kde brala hned zkraje sezóny výbornou 6. příčku. Pak dostala šanci ve Světovém poháru a na třetí pokus ji zužitkovala v 7 bodů.

Na Jessiku pak čekala těžká úloha. Musela si na Mistrovství Evropy vybojovat účast na Mistrovství světa. I díky 6. pozici v závěrečném hromadném startu se jí to povedlo a mohla tak v Oslu získat cenné zkušenosti. A také slušně rozjet nakonec 6. štafetu.

Kvůli nemoci Jitky Landové a konci kariéry Barbory Tomešové je pozice Jislové v áčku mnohem pevnější než v minulém roce. Zdeněk Vítek už od ní ale bude asi chtít pravidelnější bodové zisky. K tomu by se hodil i trochu rychlejší běh.

 • Sezóny ve SP: 2
 • Starty ve SP: 11 (9 individuálních)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 34. místo (sprint v Canmore, 2015/16)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): 6. místo (2x)

Adam Václavík

Loni ještě jako 20letý dostal premiérovou šanci ve Světovém poháru. A zaslouženě. Jeden z největších talentů českého biatlonu trochu stabilizoval svou střelbu, což vedlo mimo jiné k 7. pozici na IBU Cupu v Idre. Debut ve Světovém poháru mu nevyšel, ve sprintu v Ruhpoldingu byl až 75. O týden později už ho ale ve vytrvalostním závodě dělily od bodů jen čtyři desetiny. A to čtyřikrát chyboval.

Na Mistrovství světa v Oslu zůstal v roli náhradníka, přeci jen trenéři věřili spíše zkušenosti Jaroslava Soukupa. A jako pátý v řadě startuje i do nadcházející sezóny, když za sebou nechal Lukáše Kristejna a Tomáše Krupčíka.

O přednostech a slabinách Adama Václavíka napovědělo už léto. Na domácím šampionátu se mu vůbec střelecky nevedlo, zato bežecky patřil k nejlepším. Střelecký krach ho potkal i na Mistrovství světa v letním biatlonu, kde tak okupoval poslední příčky.

 • Sezóny ve SP: 1
 • Starty ve SP: 5 (všechny individuální)
 • Nejlepší výsledek ve SP (ind): 41. místo (vytrvalostní závod v Ruhpoldingu, 2015/16)
 • Nejlepší výsledek ve SP (tým): dosud nestartoval

Další Češi

Čelní představitele českého biatlonu může těšit, že je kde sáhnout. Vedle výše uvedené desítky je tu celá řada biatlonistů, kteří budou buď už tuto sezónu bojovat o účast ve Světovém poháru, nebo mají takové ambice do dalších let. Kouč mužského béčka Marek Lejsek se bude snažit začlenit mezi dospělé úspěšné juniory Jana Buriana a Ondřeje Hoška. V létě ukazoval vynikající výkonnost vicemistr světa a dvakrát stříbrý z českého mistrovství Lukáš Kristejn a je celkem pravděpodobné, že dostane i příležitost ve Světovém poháru. Tam se bude chtít vrátit také Tomáš Krupčík.

Kostru B týmu žen tvoří Kristýna Černá, Lea Johanidesová a Ludmila Horká. První dvě jmenované však musí výrazně zlepšit běh, aby mohly naskočit mezi elitu. To bývalou běžkyni Horkou trápí střelba a to ještě o hodně více než třeba Lucii Charvátovou. Počítá se s tím, že na závody IBU Cupu bude kouč Marián Málek brát i juniorku Markétu Davidovou.

Je otázkou, jak si medailistka z mládežnických šampionátů povede mezi dospělými. Šampionát v Letohradu ale ukázal, že by to nemuselo být vůbec špatné. Davidová a třeba i Natálie Jurčová dokázaly konkurovat i členkám áčka. Pro obě ale bude hlavním vrcholem sezóny Mistrovství světa juniorů v ruském Ostrově. A tam se můžou prosadit i další vycházející hvězdy českého biatlonu.

Markéta Davidová

Foto: Markéta Davidová (Autor: Tomáš Bláha)

Prognóza

Je těžké dělat prognózy po tom, co se trenéři rozhodli pro tak významnou změnu, jako je rychlejší střelba. Slova Ondřeje Rybáře o možném zvýšeném počtu chyb musíme brát zcela vážně. Na druhou stranu třeba Gabriela Koukalová sama zatáhla za ruční brzdu a raději bude střílet pomaleji, ale přesně. Proto se také udrží mezi nejlepšími biatlonistkami. V konkurenci Dorinové-Habertové, Dahlmeierové, Wiererové či Mäkäräinenové už ale bude obhajoba velkého křišťálového glóbu opravdu velkým oříškem. Minulost navíc ukazuje, že zvlášť ženy mívají problém předvést dvě tak úspěšné sezóny v řadě.

Ostatně ani v anketě o nejlepší českou biatlonistku v nadcházející sezóně není pozice Gabriely Koukalové tak jednoznačná. Čtenáři tohoto webu dávají velké šance třeba Lucii Charvátové.

nejlepší žena

Charvátová bude potřebovat získat psychickou jistotu. A to nejlépe povedeným úsekem ve štafetě, která jí zatím dělá největší problémy. Rychlý běh si však udržela, střelba by měla s přibývajícím časem být také lepší, a tak nic nebrání atakům elitní desítky. V ní by se pravidelně měla pohybovat Veronika Vítková. Štafeta žen tak znovu vypadá velmi silně a bude v každém závodě bojovat o stupně vítězů.

V anketě o nejlepšího českého muže nadcházející sezóny byl překvapivě vítěz celkem jasný. Většina věří Michalu Krčmářovi. A zřejmě právem. V minulé sezóně si dokázal, že má na to, aby konkuroval těm nejlepším. To je klíčové pro to, aby třeba letos už pokukoval po stupních vítězů.

nejlepší muž

Zpět na medailové příčky se budou chtít vrátit i Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. A povést by se jim to mohlo třeba i ve štafetě. Vždyť společně s Michalem Krčmářem a Jaroslavem Soukupem utvoří možná nejsilnější české kvarteto za poslední roky. V individuálních závodech našim pomůže to, že se na ně rovnoměrně rozprostře tlak médií a fanoušků. To je významný rozdíl oproti dobám, kdy vše stálo na Šlesingrovi.

Na závěr bychom rádi jménem našeho webu a určitě i všech fanoušků rádi popřáli našim borcům do nové sezóny přesná mířidla a rychlé lyže.

Použité zdroje: biatlon.cz, ČTK
Hlavní foto: Gabriela Koukalová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *