Home > Téma > 5 nejlepších momentů kariéry Henrika L’Abée-Lunda

5 nejlepších momentů kariéry Henrika L’Abée-Lunda

Henrik L'Abée-Lund

Vždycky byl ve stínu slavnějších kolegů. Ale kdo by nebyl, když máte v týmu Bjørndalena, Svendsena nebo Bøovi. V jiných zemích by platil Henrik L’Abée-Lund za hvězdu, vždyť dokázal vyhrát závod Světového poháru. Připomeňme si i další úspěchy třiatřicetiletého rodáka z Trondheimu, který letos ukončil kariéru.

1) Mistr světa z NMNM

Henrik L’Abée-Lund získal během své kariéry jedinou medaili z velké akce, ale zrovna tu nejcennější. Na Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě v roce 2013 ho trenéři nasadili na druhý úsek štafety. Ole Einar Bjørndalen mu předával ze třetího místa s minimální ztrátou na čelo. L’Abée-Lundovi se z toho nezačala třást kolena, naopak. Neminul ani jeden terč a vybojoval v poločase pro Norsku těsné vedení. Zlaté dílo dokonali Tarjei Bø a Emil Hegle Svendsen.

2) Výhra na posvátném místě

Nejlepší místo, kde vyhrát svůj jediný závod Světového poháru? Na domácí půdě nebo na posvátném Holmenkollenu. L’Abée-Lundovi se povedlo obojí. V roce 2018 v norském středisku ovládl sprint, když se jako vyhlášený běžec zaskvěl i čistou střelbou. Radost Nora byla o to větší, že se na pódiu potkal se svým parťákem Johannesem Bøm a tehdejším králem Světového poháru Martinem Fourcadem.

Henrik L'Abée-Lund
Foto: Henrik L’Abée-Lund (Autor: Petr Slavík)

3) Životní forma po třicítce

Před třicítkou ve Světovém poháru spíše zaskakoval, po jejím překonání se stal stabilním členem norského týmu. V letech 2013 a 2014 si Henrik L’Abée-Lund připsal ve SP po jednom třetím místě, ale celkově pro něj byl nejlepší ročník 2017/18. Zvlášť se mu povedl závěr zimy, kdy kromě zmíněného vítězství na Holmenkollenu obsadil dvakrát páté místo a v celkovém hodnocení skončil sedmnáctý.

4) V desítce na mistrovství světa

Henrik L’Abée-Lund startoval pouze na dvou světových šampionátech, pod pěti kruhy si nezazávodil. I malý počet šancí ale dokázal využít k tomu, aby se na velké akci dostal mezi deset lepších. Povedlo se mu to v Novém Městě na Moravě, kde v roce 2013 objel všechny závody kromě smíšené štafety. O vítězství s mužskou štafetou se píše výše, za zmínku ovšem stojí i deváté místo ve vytrvalostním závodě. L’Abée-Lund v něm dokonce útočil na zlato, na závěrečné stojce si ho ovšem odstřelil dvěma chybami.

Henrik L'Abée-Lund
Foto: Henrik L’Abée-Lund (Autor: Petr Slavík)

5) Finišman vítězné štafety

Šestkrát vyhrál L’Abée-Lund s norskou štafetou závod Světového poháru, ale jen jednou z pozice finišmana. Tato úloha na něj připadla při první výhře v roce 2012 v Hochfilzenu. Nutno podotknout, že trio Birkeland, Bjørndalen a Christiansen vypracovalo svému parťákovi luxusní náskok 47 sekund. Ten L’Abée-Lund i díky bezchybné střelbě bezpečně kontroloval až do cíle.

Seriál Biatlonová loučení

Simon Fourcade
Laura Dahlmeierová
Anastasia Kuzminová
Gabriela Koukalová
Matej Kazár
Michael Rösch
Rosanna Crawfordová
Fredrik Lindström
Daniel Mesotitsch
Nathan Smith
Henrik L’Abée-Lund

Foto: Henrik L’Abée-Lund (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *