Home > Téma > 5 nejlepších momentů kariéry Nathana Smitha

5 nejlepších momentů kariéry Nathana Smitha

Nathan Smith

O Nathanovi Smithovi se bez nadsázky dá říct, že přepisoval dějiny kanadského biatlonu. Byl u velkých týmových úspěchů a zároveň sám překonával milníky. Ty si teď, několik měsíců po tom, co rodák z Calgary ukončil kariéru, můžeme připomenout.

1) První Kanaďan se světovou medailí

V sezóně 2014/15 se Smithovi dařilo, opakovaně se ve Světovém poháru dostal do elitní desítky. Ale asi nedoufal v to, co se mu povedlo na Mistrovství světa ve finském Kontiolahti. Ve sprintu položil základ úspěchu sedmým běžeckým časem, který podpořil devíti trefami na střelnici. Dostal se do vedení, kde ho vzápětí vystřídal Johannes Thingnes Bø. Byl o 12 sekund lepší. Na Smitha zaútočil i druhý z bratrů Tarjei, ale ten byl naopak o 13 sekund horší. Kanaďané tak mohli oslavovat svého prvního mužského medailistu z mistrovství světa.

2) Bronzový šok ve štafetě

Christian Gow, Nathan Smith, Scott Gow a Brendan Green. Tito čtyři muži budou navždy zapsáni v biatlonových dějinách jako první (a zatím poslední) kanadští medailisté ve štafetě na mistrovství světa. Husarský kousek se jim povedl v Oslu v roce 2016 a velkou zásluhu na něm měl právě Smith, který na druhém úseku vytáhl Kanadu do tříčlenné vedoucí skupiny. Skvěle si ale vedli všichni, vždyť dohromady využili jen pět náhradních nábojů. V cíli sice nestačili na Norsko a Německo, ale naopak pohodlně udrželi za svými zásady Rakousko a Česko a mohli se radovat z nečekaného bronzu.

3) Sibiřský triumf

Jediného vítězství ve Světovém poháru se Nathan Smith dočkal na konci životního ročníku 2014/15. Základ úspěchu položil v ruském Chanty-Mansijsku už ve sprintu, ve kterém skončil pátý se ztrátou 34 sekund na vítězného Martina Fourcada. Ve stíhacím závodě následně předvedl střelecký koncert, který si trochu pokazil až na poslední střelbě. Ale ani jeden trestný okruh ho nepřipravil o první triumf v kariéře. Navíc si mohl naplno vychutnat dojezd do cíle, druhý Benedikt Doll dorazil až 24 sekund po něm.

4) Úspěch v nové disciplíně

Když měl v roce 2015 premiéru závod smíšených dvojic, bylo jasné, že půjde o příhodný formát pro Kanadu, která disponovala Nathanem Smithem a Rosannou Crawfordovou. Do prvního klání v Novém Městě je trenéři ještě nenasadili, do toho druhého v Östersundu už ano. Smith prožil krizi na první ležce, kde se jen tak tak zachránil před trestným kolem, pak už si ale spolu s Crawfordovou větší zaváhání odpustil a v závěrečném finiši o druhé místo zdolal Němce Daniela Böhma.

5) Vydařené hry v Soči

Nathan Smith určitě litoval, že nedostal prostor na domácích Zimních olympijských hrách ve Vancouveru, chuť si ale spravil o čtyři roky později v Soči. Spokojený mohl být už se 13. místem ve sprintu, ale ve stíhačce si ještě o dvě příčky polepšil. Úspěšné hry korunoval v mužské štafetě, pro kterou na závěrečném úseku vybojoval sedmou příčku.

Seriál Biatlonová loučení

Simon Fourcade
Laura Dahlmeierová
Anastasia Kuzminová
Gabriela Koukalová
Matej Kazár
Michael Rösch
Rosanna Crawfordová
Fredrik Lindström
Daniel Mesotitsch
Nathan Smith
Henrik L’Abée-Lund

Foto: Nathan Smith (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *